Министър Минеков Проведе Среща Със Заместник–Кметове По Култура На Областните Градове

Министър Минеков Проведе Среща Със Заместник–Кметове По Култура На Областните Градове


  Министърът на културата проф. Велислав Минеков проведе днес среща със зам.-кметове по култура на областни градове. В срещата, инициирана от министъра на културата, взеха участие и зам.-министрите на културата доц. д-р Пламен Славов и проф. д-р Борислава Танева, арх. Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН), както и директори на дирекции и началници на отдели в културното ведомство.

  Проф. Минеков благодари за реализираната среща и призова присъстващите да поставят културата като приоритет във всички общини, тъй като по негова информация към настоящия момент има поне четири, които заделят 0% за култура от бюджета си. „Нека всяко кметство да превърне културата в приоритет, навсякъде нещата в държавата ни са много тъжни. Става дума не само за действаща и съвременна култура, говорим и за опазването на културното ни наследство.“, посочи министър Минеков. Той увери още, че Министерството на културата настоява и ще продължава да настоява за повишаване на бюджета за култура всяка година с поне 0,2 %, като в момента той е 0,6 % от БВП. По думите на министър Минеков в близките години този процент трябва да достигне поне числото от 1,6%, защото в момента бюджетът за култура е комичен. „За съжаление, когато нашият бюджет е унищожен, това се отразява и при всички вас“, коментира министър Минеков.

  От своя страна зам.-министър доц. д-р Пламен Славов сподели, че е проведена среща между ръководството на културното ведомство и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ). На нея министър Минеков призова Министерството на културата и Националното сдружение на общините да защитават заедно пред Министерството на финансите значим ръст на разходите за култура в бюджетната рамка за 2022 г. „Разбрахме се, че този диалог ще продължи и ще бъде много активен, ние разчитаме на подкрепата от Вас и от кметовете на общините, които ръководят общинските администрации, които Вие управлявате.“, изтъкна зам.-министър Славов. Той посочи, че разчита на резултатите от днешната дискусия и на предложенията, които ще се чуят, за да може да ги сподели на следващата среща с представителите на НСОРБ. Зам.-министър Славов отчете като безспорен успех извършената съвместна работа, довела до подписването през м. август т. г. на нов браншов колективен трудов договор за музеи и художествени галерии, с който  за първи път работодателите се ангажират от 1 януари 2022 г. да бъдат въведени минимални възнаграждения за служителите в сектора, които са съобразени с ръста на минималната работна заплата. Зам.-министър Славов посочи, че срещата с директори на регионални музеи и галерии по инициатива на сегашното ръководство на МК е генерирала много нови идеи за решаване на проблеми в сектора, по които вече се работи.

  Сред обсъдените въпроси на настоящата среща бяха тези, свързани с финансирането на музеи и художествени галерии, и по-конкретно - разликите в заплащането между музейните служители и тези в образованието. Като отчетен проблем бе и намаленото посещение в тези културни институти, свързано с пандемията от Ковид-19. В тази връзка бе обърнато внимание, че в бюджета на общините следва да се задели по-голям процент за дейността и фонда на общинските музеи и художествени галерии, извън средствата, които се получават от държавата по делегираните дейности и собствените приходи на тези културни институти. По време на срещата бяха дискутирани и въпроси, свързани с финансирането от общините на откупки на културни ценности и попълване на фондовете на регионални и общински музеи и художествени галерии, в изпълнение на разпоредбите на Закона за културното наследство, за необходимото съдействие от общините при извършването на дейности по издирване, изучаване, опазване и популяризиране на културните ценности.

  Сред дискутираните теми бяха и такива, засягащи организирането и ръководството на музеи и художествени галерии - организирането на конкурси за избор на директори на музеи и някои проблеми, които срещат общинските администрации с кандидатите, а също и проблеми с неизпълнението от общините на  съгласувателната процедура, посочена в чл. 8 от ЗЗРК при разработването на европейски проекти с предвидено създаване на музей.

  Ръководството на Министерството на културата постави акцент в разговора и върху необходимостта от това да бъдат създадени или там, където вече има – да бъдат развити,  програми към общините за финансиране на културни проекти.

  На срещата бе обсъдена и необходимостта от прецизиране на механизмите на общинското финансиране към институтите за сценични изкуства, както и бе постигнато съгласие, че следва да се завиши контролът върху дейността на читалищата, като се финансират единствено работещите от тях.

  В края на срещата министър Минеков благодари на зам.-кметовете по култура на областните градове за тяхната отзивчивост и подчерта, че при всякакви възникнали въпроси и проблеми неговата врата в Министерството на културата е широко отворена и екипът му е готов да откликне.

 



Водещи новини

Времето