Със символична първа копка започна строителството на православен храм „Св. Серафим Софийски Чудотворец“ в жк “Надежда“ 3. Освещаването се извърши от арх. Василий, протосингел на Софийската митрополия, отец Христо - председател на църковното настоятелство на храм "Св. Серафим Софийски Чудотворец", отец Константин от храм "Св. Дух" и други представители на Софийската света митрополия.
На церемонията присъстваха Ирина Савина, зам.-кмет на Столична община по направление "Европейски политики, международна дейности и туризъм", кметът на район „Надежда“ инж.Димитър Димов и кметовете на районите "Връбница", "Люлин", "Илинден", както и олимпийският шампион от Токио Стойка Кръстева и нейният треньор Борислав Георгиев.
Православният храм ще носи името на първия български светец от векове назад, владика Серафим Соболев, канонизиран през 2016 г. след съвместна процедура на Българската и Руската православна църква.
„Специална благодарност отправям към ктитор Милен Янков на новия храм, който е основният дарител по изграждането на новото духовно средище.“, каза инж. Димитър Димов, който подари икона на Свети Серафим на дарителя.
Обектът се реализира с благословението на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, със съдействието на Софийската света митрополия (Българска православна църква) и църковното настоятелство на новия храм.
Припомняме, че храмът ще бъде изграден върху общински терен разположен на 2 194 кв.м. в ж.к.„Надежда“ 3 част. Очаква се строително-монтажните дейности да приключат до 36 месеца.
Строежът на новия храм започва след решение на Столичен общински съвет за учредяване на безвъзмездно и безсрочно право на строеж.
Всеки желаещ да се включат с дарение за храма, може да го направи:
Инвестбанк АД
IBAN: BG30IORT80481094005400
BIC: IORTBGSF
Храм Свети Серафим Софийски Чудотворец