Честваме 113 години от обявяването на Независимостта на България

Честваме 113 години от обявяването на Независимостта на България

На 22 септември 2021 г. честваме 113 години от обявяването на Независимостта на България. В София Националната гвардейска част проведе ритуал по полагане на венци пред Паметника на Независимостта на пл. "Княз Александър I". На почетната церемония присъства заместник-кметът на Столична община Десислава Билева.

Независимостта на България е обявена тържествено на 22 септември 1908 г. в църквата „Св. 40 мъченици“ във Велико Търново с прочитането на Манифест от княз Фердинанд I. Това събитие ознаменува свободата и независимостта на България, която от Освобождението, през Съединението, до Независимостта се нареди редом с другите европейски народи, както мечтаеше Васил Левски.

„Винаги миролюбив, моят народ днес копнее за културен и икономически напредък; в това отношение нищо не бива да спъва България; нищо не трябва да пречи за преуспяването й.

Такова е желанието на народа ни, такава е неговата воля. Да бъде според както той иска.

Българският народ и държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и еднакво да желаят.“

Да живее свободна и независима България!

Да живее българския народ!

(Из Манифеста за обявяване на независимостта)

Фотограф: Аделина Ангелова

 

 
 

 

Водещи новини

Времето