Прокурорската колегия на ВСС избра Димитър Франтишек Петров за административен ръководител на Специализираната прокуратура

Прокурорската колегия на ВСС избра Димитър Франтишек Петров за административен ръководител на Специализираната прокуратура

29 юли 2019 година

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет единодушно с 11 гласа „за“ избра Димитър Франтишек Петров за административен ръководител на Специализираната прокуратура. Прокурор Петров има над 18 години юридически стаж. Той започва професионалната си кариера като следовател в Окръжна следствена служба – Силистра на 02.02.2004 г., след което на 25.07.2005 г. е преназначен в Столична следствена служба. В периода 03.04.2006 г. – 19.03.20018 г. заема длъжността „прокурор“ в Софийска районна прокуратура, като от 24.10.2011 г. до 01.03.20018 г. е командирован в Софийска градска прокуратура. С решение на Прокурорската колегия по протокол № 07/07.03.2018 г. е назначен на длъжност „заместник - административен ръководител“ на Специализираната прокуратура, а считано от 31.10.2018 г. е определен и. ф. административен ръководител.

В Концепцията си за стратегическо управление кандидатът акцентира върху набелязаните цели и мерки за оптимизиране на човешките ресурси, равномерно разпределение на делата, постигане на бързина и качество на разследването, добро административно обслужване и документооборот. Обоснована е  необходимостта от попълване на щатния състав, като е уточнено че вече се работи по оптимизиране на обособените отдели като са обединени данъчния и икономическия отдел.

Сред приоритетите са активно използване на механизма за възлагане на разследвания на следователи от отдела на тежки дела с фактическа и правна сложност за ОПГ и корупция, създаване на екипи по дела с фактическа и правна сложност,  както и продължаване на специализацията на магистратите по видове дела. Предвидени са мерки за подобряване на показателите на работата и професионалната подготовка на магистратите. Отчетено бе постигнатото изключително успешно взаимодействие с Апелативна прокуратура – София, вкл. чрез оказване на методическа помощ при констатиране на пропуски и недостатъци в работата на прокурори. Предложени са и мерки за подобряване координацията и взаимодействието в работата с ГДБОП, ДАНС, ГДНП и КПКОНПИ.

По отношение на медийната политика кандидатът заявява, че навременно и в достатъчен обем ще бъдат информирани медиите, така че в обществото да се изгражда реална представа за работата на прокуратурата в борбата и срещу организираната престъпност и корупцията. Прокурор Петров се ангажира с утвърждаване на диференциран подход към анализа на работата и натовареността на магистратите в Специализираната прокуратура и Следствения отдел към нея и към анализа на статистическите показатели, предвид спецификата на разследванията, броя на обвиняемите лица по едно дело, големия доказателствен материал, изключително сложните експертизи, многобройните искания, изготвяни от прокурорите по реда н чл. 161 от НПК, искания до съда за прилагане на СРС и значителния обем изготвени веществени доказателствени средства за резултатите от СРС, многото на брой заседание съдебни заседания по мерки за неотклонение в досъдебна фаза, продължителността на разглеждане на делото в съдебна фаза, броя заседания и тяхната продължителност.

Въпроси към кандидата зададоха членовете на Прокурорската колегия Йордан Стоев, Пламена Цветанова, Евгени Диков, Калина Чапкънова във връзка с оптимизацията на отделите  в Специализирана прокуратура и установяването на диференциран подход при анализа на статистическите показатели, работата и натовареността на магистратите, използването на на мобилния център за разследване,  екипа от заместници, с който ще работи  и разпределението на отговорностите им.

Прокурор Петров бе подкрепена от членовете на колегията Йордан Стоев и Евгени Диков, които споделиха личните си впечатления от кандидата. Те се позоваха на последователното му кариерно израстване в структурата на прокуратурата, притежавания административен капацитет и успеха му в създаването и поддържането на необходимата организация за дейността на Специализираната прокуратура. Посочено бе, че Димитър Петров активно е участвал в решаване на материално-битовите проблеми в съдебната сграда и успешно ще се справи с предизвикателствата да бъде административен ръководител, защото „винаги е на първа линия, умее да поема и носи отговорност“.

Времето