Първо заседание на Съветът за партньорство към Висшия съдебен съвет

Първо заседание на Съветът за партньорство към Висшия съдебен съвет

30 януари 2020 година

 

Съветът за партньорство към Висшия съдебен съвет ще проведе първото си заседание на 3 февруари 2020 г. (понеделник) от 10:30 ч. в зала № 107 в сградата на Висшия съдебен съвет. Дневният ред предвижда обсъждане на организационни въпроси и избор на двама съпредседатели на Съвета за партньорство, единият от които - изборен член на ВСС.

Съветът за партньорство е създаден на основание чл. 217, ал. 3 от Закона за съдебната власт (изм. ДВ, бр. 65/2017 г.) и се състои от представители на кадровия орган, на професионалните организации на съдиите, прокурорите и следователите, както и на магистратите, които не членуват в такива организации. Учредяването на неговия състав е с решения на Пленума на ВСС по протокол № 15/11.07.2019 г. и по протокол № 28/21.11.2019 г., включващ следните членове:

  • членове на ВСС - Пламен Найденов, Пламена Цветанова и Вероника Имова;
  • представители на професионални организации на съдиите, прокурорите и следователите по чл. 217, ал. 1 ЗСВ: – Калин Калпакчиев – представител на Сдружение „Съюз на съдиите в България“, Владимир Първанов – представител на Асоциация на българските административни съдии, Росица Велкова Иванова - Стойчева – представител на Сдружение „Българска съдийска асоциация“, Евгени Иванов – представител на Асоциация на прокурорите в България и Стефан Петров – представител на Камара на следователите в България;
  • представители на съдии, прокурори и следователи, нечленуващи в професионални организации по чл. 217, ал. 1 ЗСВ – Ангелина Лазарова - съдия в Апелативен съд – Варна, Илиана Димитрова - Васева - зам. административен ръководител на Окръжен съд - Пазарджик; Анелия Янева - съдия в Софийски градски съд; Ангелина Митова - Мончовска - прокурор в отдел 01 „Специализиран“ при Върховна касационна прокуратура; Радослав Димов - административен ръководител на Апелативна прокуратура - София и Елена Динева - следовател в Следствения отдел в Софийска градска прокуратура.

 

Организацията и дейността на Съвета за партньорство към Висшия съдебен съвет са регламентирани в Наредба № 8 от 08.11.2018 г., издадена от ВСС, обн., ДВ, бр. 97 от 23.11.2018 г., изм. и доп., бр. 37 от 07.05.2019 г., доп., бр. 79 от 08.10.2019 г., по силата на делегацията от чл. 217, ал. 5 от ЗСВ. Този подзаконов нормативен акт съдържа правилата относно основните положения, целите, състава, дейността, реда и условията за работата на Съвета за партньорство към ВСС. Основната цел на този орган е да осъществява диалог по всички въпроси, свързани с професионалните интереси на магистратите.