Още една стъпка към отворената наука: нова рубрика за оценка на плановете за управление на научните данни

Още една стъпка към отворената наука: нова рубрика за оценка на плановете за управление на научните данни

Science Europe пуска второто разширено издание на своя популярен „Практически наръчник за международно регулиране на управлението на научните данни“. Публикувано през 2019 г. и  успешно навлязло и използвано от много организации, това ново разширено издание вече включва и съвсем нова рубрика с насоки в подкрепа на оценката на плановете за управление на данни (DMP).

Организациите, финансиращи научни изследвания, изследователските организации, рецензентите и отделните изследователи имат различни нужди по отношение на управлението на научните данни. Science Europe работи за международното регулиране на политиките и практиките за управление на данни, за да подкрепи изследователите в техните усилия и да превърне това в част от изследователския процес.

„Open Science има за цел да направи знанията достъпни за всички. Тя изисква безпрепятствено разпространение на резултатите от научните изследвания и има за цел да подобри ефективността им чрез подпомагане на откриването на данни, достъпността, оперативната съвместимост и повторното използване”, обясни д-р Тиери Дамервал, член на Управителния съвет на Science Europe и председател на Френската национална агенция за изследвания (ANR) . „Когато повече изследователски организации са ангажирани да подобрят управлението на данните, този ресурс на Science Europe наистина ще подкрепи по-нататъшното регулиране на политиките в цяла Европа и извън нея.“

Ръководството предлага целенасочени насоки за организации, научни общности, както и отделни изследователи, да организират данните от изследванията и да ги съхраняват по подходящ начин. Новото разширено издание вече включва и съответна рубрика за оценка в подкрепа на тези, които трябва да направят преглед на плановете за управление на данни, в допълнение към представянето на основните изисквания за плановете, критериите за избор на надеждни хранилища и насоките за изследователите как да се съобразят с организационните изисквания. Рубриката помага да се анализира дали всички необходими аспекти на плановете за управление на данни са били обхванати и дали са създадени такива, за да осигури „FAIRness“ на данните (което означава, че те трябва да бъдат откриваеми, достъпни, оперативно съвместими и повторно използваеми). С това ново допълнително ръководство Science Europe се надява да направи споделянето на данни добра научна практика и да подкрепи всички участници в изследователския цикъл.

Открийте разширеното ръководство и набор от персонализирани шаблони, които да ви помогнат да адаптирате насоките към организационни или дисциплинарни политики на https://scieur.org/rdm