Oбщият устройствен план на Царево се изработва при неактуален кадастър в нарушение на законодателството, установи АКФ

Oбщият устройствен план на Царево се изработва при неактуален кадастър в нарушение на законодателството, установи АКФ

Проверка на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ) установи, че общият устройствен план на Царево, предвиждащ урбанизация на морски плаж „Корал“, се изработва по карта, която не отчита правилно границите на плажните дюни в околността. Кадастралната карта на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) не включва ин-формация за пясъчни дюни в района на „Корал”, идентифицирани и регистрирани в специализираните карти, установени от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Според Закона за устройството на черноморското крайбрежие, подвижните (бели) дюни, неподвижните дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесените дюни представляват публична държавна собственост, върху който са забранени всякакви строителни дейности, както и реализирането на инвестиционни намерения. Законът задължава МОСВ да предоставя информация за наличието на пясъчни дюни по протежение на морския бряг на АГКК. От своя страна, агенцията е задължена да отразява информацията за наличие на пясъчни дюни в кадастралната карта, както и да изработи специализирани карти и регистри, които да послужат при изработване на устройствени схеми и общи и подробни устройствени планове.

Въпреки тези законови разпоредби, както става ясно от Доклада за оценка на степента на въздействие върху защитени територии на изменението на общ устройствен план на община Царево, новият Общ устройствен план (ОУП) на община Царево, предвижда урбанизация за курорт и допълващи дейности върху територията на пясъчните дюни в района на плаж “Корал”. В този аспект, изготвяният нов ОУП нарушава чл. 17а от Закона за устройството на черноморското крайбрежие.

Как се стига до това нарушение? Проверката на правния екип на АКФ установи надлежно изготвени специализирани карти на пясъчните дюни в района на морски плаж „Корал“, качени във формат PDF на сайта на агенцията. Пълната информация от тези специализирани карти обаче не е нанесена в генерираната карта на кадастрално-административната информационна система на АГКК. Този пропуск представлява нарушение на чл. 51 от Закона за кадастъра и имотния регистър, според който АГКК има задължение да поддържа кадастралната карта и кадастралните регистри в актуално състояние. Констатираната нередност е предпоставка за евентуално закононарушение в разглеждания в момента нов ОУП на община Царево и навременното й отстраняване е наложително.

АКФ сезира за несъответствието между специализираните карти и кадастралната карта Министъра на околната среда и водите, Изпълнителния директор на АГКК и Министъра на регионалното развитие и благоустройство. Именно регионалното министерство определя с наредба условията и реда за възлагането, създаването и поддържането на специализираните карти, регистъра и информационната система за пясъчни дюни и други обекти публична държавна собственост.
АКФ настоява за проверка и предприемане на незабавни действия по отстраняване на извършени нарушения при коректното отразяване на информацията в кадастралната карта, поддържана от АГКК.

АКФ настоява и за проверка на изходните данни, предоставени от Министерство на регионалното развитие и благоустройство на изпълнителя на проекта на ОУП – Царево, Форум Александрови ЕООД, относно територията на пясъчните дюни в района на плаж “Корал” и отстраняването на евентуални несъответствия, на чиято основа е допусната нередност при проектираната урбанизирана територия “върху” дюни.

Времето