Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики и грамота за принос в развитието на българската култура връчи зам.-министър Румен Димитров на директора на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна Румяна Петрова по случай 75-ата годишнина от основаването му.
Юбилеят на Музикалното училище бе отбелязан с концерт възстановка, който се състоя тази вечер в Държавна опера - Варна.
На днешната дата преди 75 години се провежда емблематичният първи концерт, с който основателите на варненското музикално училище обявяват пред варненската общественост създаването на новата културно-образователна институция в града. И днес, както през 1945-а година, талантите от морския град изсвириха увертюра „Егмонт“ на Лудвиг ван Бетовен, „Шакона“ от Витали, „Революционния етюд“ на Шопен и оперна ария. Учениците от Младежкия симфоничен оркестър на училището допълниха музикалния празник с Концерт за кларинет от Моцарт, „Любовен поздрав“ от Елгар, „Танго“ от Пиацола, традиционна българска песен и композиция на Панчо Владигеров, толкова дълбоко свързан с Варна и с първия музикален фестивал в България – „Варненско лято“.
Диригент на оркестъра е директорът Румяна Петрова, солисти: Боян Бъчваров - пиано, Евгения Паскова - цигулка, Звезделина Тодорова - пиано, Костадинка Топалова - сопран, Пламен Павлов - кларинет, Ваня Николчева - виолончело, Веселин Иванов - акордеон и Дафинка Дамянова - народна певица.