София се прекланя пред безсмъртното дело на Васил Левски

София се прекланя пред безсмъртното дело на Васил Левски

Днес ще се проведе възпоменателна церемония по повод 147 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски. „Аз съм се посветил себе си на Отечеството си …да му служа до смърт и да работя за народната воля.“ Пише Васил Левски до Анастас поп Хинов през 1872 г.

Днес от 17:00 ч. в храм „Света София” ще се състои Архиерейска панихида. От 18:00 ч. пред паметника на Васил Левски ще се състои тържествена церемония – поклонение.

През целия ден много деца и ученици поднасят цветя на Паметника на Левски в София.

Стихотворението на Христо Ботев „Обесването на Васил Левски“ е един от най-великите словесни химни на преклонението пред безсмъртното и свято дело на Апостола на България.

 

ОБЕСВАНЕТО НА ВАСИЛ ЛЕВСКИ

О, майко моя, родино мила,

защо тъй жално, тъй милно плачеш?

Гарване, и ти, птицо проклета,

на чий гроб там тъй грозно грачеш ?

 

Ох, зная, зная, ти плачеш, майко,

затуй, че ти си черна робиня,

затуй, че твоят свещен глас, майко,

е глас без помощ, глас във пустиня.

 

Плачи! Там близо край град София

стърчи, аз видях, черно бесило,

и твой един син, Българийо,

виси на него със страшна сила.

 

Гарванът грачи грозно, зловещо,

псета и вълци вият в полята,

старци се молят богу горещо,

жените плачат, пищят децата.

 

Зимата пее свойта зла песен,

вихрове гонят тръни в полето,

и студ, и мраз, и плач без надежда

навяват на теб скръб на сърцето.

 

Христо Ботев


Фотограф: Аделина Ангелова

Водещи новини

Времето