Части от северните укрепителни стени на Сердика откриха археолози от Музея за история на София
"Части от северните крепостни стени на антична Сердика откриха археолози на ул. “Екзарх Йосиф“. В момента се извършва проучване на културно-историческото наследство на ул. “Екзарх Йосиф“ в рамките на частен терен. Сердика е била много здраво укрепена, като системата от укрепителни стени започва да се изгражда още през ӀӀ век. Открит е запазен участък от основната крепостна стена, както и от външната втора крепостна стена, наречена протеихизма, която е изключително добре съхранена, с дължина около 30 м, а височината на места е около 2,5 м." Това каза заместник-кметът на София доц. д-р Тодор Чобанов при проверка на място на археологическите проучвания.
При проучването на обекта са открити: матрица за сечене на монети от времето на император Септимии Север, фигурка на Ерос с факла, патера (релизиозен съд с дръжка, с глава на прасе) и др., които ще бъдат експонирани в Музея за история на София.
Проучванията се ръководят от археолози, а собственикът е задължен да запази и експонира археологическите структури в проект.
С финансиране от Столичната община тази година продължава работата на Неолитното селища в Слатина, където са открити едни от най-големите жилища от неолитния период с квадратура около 300 кв. м. Работи се и по експедицията край софийското с. Мировяне, където се намира една от най-известните римски вили с масивна крепостна стена. Продължава и проучването около Кремиковския манастир – една от светините на Софийската Мала Света гора, който вероятно се датира от 14 – 15 век.
"Това са важни за града обекти, които ни дават картината на живота в древна София от различни епохи. Нашата голяма мисия е да изучаваме и съхраняваме културното наследство на града си" – каза също доц. Чобанов.
За центъра на София на пл. “Св. Неделя“, където са разкрити пластове история от културно-историческото наследство на Сердика, Столичната община провежда международен архитектурен конкурс.