Форум “София: 2050” ще се проведе на 2 септември от 15 до 20 часа в Зала 2 на НДК и ще бъдат представени 24 дългосрочни и над 300 краткосрочни цели за София и крайградските територии
На 2 септември, от 15 до 20 часа в Зала 2 на НДК (Театър “Азарян”) ще се проведе форумът “София: 2050”, на който екипът на Визия за София ще представи за първи път дългосрочните цели за развитие на Столична община. "Визия за София" е резултат от двугодишна работа по инициативата на Столична община за създаване на дългосрочна стратегия за развитие на София и крайградските територии. Форумът е с вход свободен и ще бъде излъчван и във Facebook страницата на инициативата с възможност за коментари на живо.
Целите, които ще бъдат представени за първи път на събитието, са формулирани на основата на много обработена информация в хода на работа по "Визията" през последните две години:
- данни, анализи и изследвания (близо 3700 ресурса, събрани и анализирани в рамките на инициативата);
- дискусии (над 700 експертни срещи и събития с участието на над 10 000 представители на различни заинтересованите страни);
- множество активности за събиране на обратна връзка от гражданите (срещи в различни квартали на София, постоянна точка за контакт на "Ларгото", дигитална анкета и представителни социологически изследвания).
Програма на събитието:
15:00 – 15:30 ч. – Откриване от Здравко Здравков, главен архитект на Столична община, и представяне на процеса по създаване на "Визия за София" и получената обратна връзка от Любо Георгиев, ръководител на екип "Визия"
15:30 – 16:00 ч. – Представяне на цели в направление "Градска среда"
16:00 – 16:30 ч. – Представяне на цели в направление "Икономика"
16:30 – 17:00 ч. – Представяне на цели в направление "Околна среда"
17:00 – 17:30 ч. – Представяне на цели в направление "Транспорт"
17:30 – 18:00 ч. – Представяне на цели в направление "Идентичност и култура"
18:00 – 18:30 ч. – Представяне на цели в направление "Хора"
18:30 – 19:00 ч. – Представяне на цели в направление "Управление"
19:00 – 19:30 ч. – Представяне на изследване на нагласите към предложените цели
19:20 – 20:00 ч. – Как ще прилагаме "Визията"?
20:00 ч. – Закриване.
След форума продължава работата по оформлението на "Визията" и пълният резултат с всички цели, мерки и индикатори ще бъде представен с голяма изложба през октомври и ноември 2019. Финалният стратегически документ "Визия за София" ще бъде предложен за приемане в новия мандат на Столичния общински съвет след октомври 2019 г. заедно с първи пакет от мерки и с предложение за механизъм за актуализацията и координация на изпълнението му занапред. Новоприетата "Визия за София" ще послужи и за основа при подготовката на актуализацията на действащия Общ устройствен план на Столична община.
"Визия за София" е инициатива на Столична община за създаване на споделена и дългосрочна стратегия за развитие на града и крайградските територии. Стратегията цели да обедини като върхов стратегически документ всички стратегии на Столична община и да предложи цели, мерки и индикатори за дългосрочното развитие на града и общината с хоризонт 2050 г. Методологията на работа по "Визията" стъпва на няколко основни принципа: събиране на всички съществуващи данни за състоянието на средата; изследвания и анализ; информиран диалог за бъдещето на София с участието на максимален брой граждани и заинтересовани страни.
За повече информация: Адрияна Михайлова
Комуникации: "Визия за София"
Стратегия за дългосрочно развитие на София и региона
+359878398489
За "Визия за София":
“Дългосрочна визия за развитие на София и крайградските територии” е инициатива на Столична община, която създава механизми за взаимодействие и анализ на моментното състояние на София, за да служи за основа на всички бъдещите стратегии за развитие на града до 2050. Основна задача на "Визията" е да подобри начина на градско планиране като включи още в началото на процесите за взимане на решения всички заинтересовани страни. Абонирайте се на https://vizia.sofia.bg/, за да получавате информация и да участвате в процеса по създаване на споделена "Визия" за бъдещето на града.