Съвместната Работа Между Институциите И Обществената Нетърпимост Са Ключови В Борбата С Незаконната Търговия На Артефакти

Съвместната Работа Между Институциите И Обществената Нетърпимост Са Ключови В Борбата С Незаконната Търговия На Артефакти


   Министърът на културата Боил Банов участва в кръглата маса на тема: „Противодействие на трафика на културно-исторически ценности. Опитът на България и Бавария“, която се проведе в София днес


  Диалогът между институциите и експертите на национално и международно ниво са изключително важни за борбата с незаконния трафик и търговия с културни ценности, както и за превенция и предотвратяване на действия, които могат да застрашат културното наследство. Това каза министърът на културата Боил Банов по време на участието си в кръглата маса „Противодействие на трафика на културно-исторически ценности. Опитът на България и Бавария“, която се проведе в София днес.

  Повишаването на обществената информираност за вредите при разрушаването на културно наследство, както и нетърпимостта към тези деяния, са дългосрочни цели на институциите и музейните експерти, добави министърът на културата. Той отбеляза, че сериозно предизвикателство остава иманярството, което пряко захранва незаконния трафик. С Министерството на вътрешните работи и специализираните главни дирекции работим ефективно при сигнали за незаконни разкопки, кражби, проверки на физически и юридически лица, подчерта министърът на културата. Системата от музеи и музейните експерти подпомагат усилията за противодействие, като подават сигнали за престъпления срещу културни ценности или обекти, извършват с повишено внимание идентификация и регистрация на културни ценности, съдействаме и за експертизи, включително и в чужбина, отбеляза министър Банов.

  Участието на Министерство на културата в дейностите по противодействието на престъпления, свързани с културни ценности, се изразява във все по-ефективно сътрудничество и на международно ниво. Министър Банов припомни резултата от отличното сътрудничество с германските власти, в частност със службите на Бавария, които помогнаха на страната ни през миналата година да си върне над 200 незаконно изнесени артефакта.

  Сигурен съм, че взаимодействието между институциите и контактите на експертно ниво ще продължат да се задълбочават. Очакваме същото развитие и за други случаи, в които е доказан престъпният произход и незаконен износ на културни ценности, отбеляза министърът.

  С цел съхраняване на европейското културно наследство от престъпни посегателства Министерството на културата е компетентен орган по прилагане процедурите по Регламент 116/2009 за износ на културни ценности към трети страни и Директива 2014/60/ЕС за връщане на незаконно изнесени културни ценности. До 2025 г. всички европейски страни ще започнат да прилагат и Регламент 880/2019 за въвеждането и вноса на движими културни ценности от трети страни, като мярка за опазване на културното им наследство и европейския пазар от ценности с незаконен произход.

  Министър Боил Банов подчерта, че се надява подобни събития да допринесат за информираността на обществото за щетите, които нанасят престъпленията, свързани с културни ценности на страните, и да имат реална добавена стойност за запазване на културното наследство за бъдещите поколения.



Водещи новини

Времето