Развитие на способностите на Съвместното командване на силите обсъдиха днес офицери под ръководството на генерал-лейтенант Любчо Тодоров
Темата на сбора е „Развитие на способностите на Съвместното командване на силите, отчитайки тенденциите от Стратегическия преглед на отбраната”. Актуалността на темата, върху която е фокусирано вниманието на участниците в сбора, е породена от предприетите действия за извършване на стратегически преглед на цялата система за национална сигурност и провеждащия се Стратегически преглед на отбраната. Целта на оперативния сбор е да се очертаят направленията и пътищата за изграждане и развитие на способностите, които да гарантират своевременно и надеждно, ефективно и ефикасно изпълнение на възложените на Съвместното командване на силите мисии и задачи.
„Общите усилия следва да бъдат насочени към привеждането на отбранителните способности в съответствие с параметрите на актуалната среда за сигурност. Изграждането и поддържането им следва да бъде основано на принципите на интеграция, достатъчност, приоритетност, адаптивност, модулност и единство на войсковите единици, отчитането на ресурсите, съвместимост, приемственост, и не на последно място - на възможност за осъществяване на ефективна междуведомствена координация и взаимодействие“. Това каза в обръщението си към гостите и участниците в сбора генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
„От изключителна важност за Съвместното командване на силите е възможността за работа в диалогов режим със съюзниците ни от НАТО, усъвършенстването и на връзките с щабове на оперативно ниво със страните от Балканския регион и Съвместното командване на силите в Неапол. Развитието на тези способности ще допринесе за повишаване не само на професионализма и експертизата, но и на самочувствието на личния състав от СКС като оперативно съвместим щаб“- посочи командващият на СКС.
Значима стъпка към реализирането на тези цели бе двустранната среща на командващия на СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров с командира на Съвместното командване на силите на Република Румъния миналата година. По-късно през годината СКС взе активно участие и в планирането, подготовката и провеждането на учението на Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол, „Naples Blueprint - 2019”, проведено на териториите на Република България и Република Румъния.
През първия ден от оперативния сбор предстои да бъдат изнесени доклади и брифинги, свързани с актуалните аспекти на сигурността в условията, на които се провежда Стратегическия преглед, тенденциите в развитието на отбранителните способности на Въоръжените сили, визиите за развитие на командирите на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции, както и с предизвикателствата, пред които СКС е изправено.
Оперативният сбор беше открит и ръководен от командващия на СКС и в неговата работа участват представители на видовете въоръжени сили, дирекции и служби от Министерството и Щаба на отбраната, структури на пряко подчинение на министъра на отбраната, ВА „Г. С. Раковски”, НВУ „Васил Левски”, ВВВУ „Г. Бенковски“, ВВМУ „Н .Й .Вапцаров и командирите на непосредствено подчинените на командващия на СКС военни формирования, началниците на отдели и сектори от щаба на Командването.
Участниците в сбора ще продължат своята работа и утре, 20 февруари 2020 година.