Министър Боил Банов И Посланикът На Турция Н. Пр. Г-Жа Айлин Секизкьок Обсъдиха Бъдещи Проекти В Областта На Културата

Министър Боил Банов И Посланикът На Турция Н. Пр. Г-Жа Айлин Секизкьок Обсъдиха Бъдещи Проекти В Областта На Културата


   Министърът на културата Боил Банов и Н. Пр. г-жа Айлин Секизкьок, посланик на Турция в България, обсъдиха бъдещи съвместни проекти на среща в Министерството на културата днес. На разговора присъства и г-жа Есин Топчу, първи секретар в посолството на Турция в София.
   По време на срещата министър Банов подчерта, че София и Анкара имат изградено традиционно добро партньорство в областта на опазването на културното наследство и даде висока оценка на добросъседските отношения. От своя страна посланик Секизкьок отбеляза, че вижда резултатите от активните дейности на двете държави и благодари за върнатите през изминалата година незаконно придобити артефакти. В хода на разговора бе обсъдено актуалното състояние на паметници на културата в Истанбул, Одрин, Кюстендил и Разград. Двамата се обединиха около мнението, че опазването и реставрирането на общото културно наследство е важна мисия и за двете страни.
   Посланик Айлин Секизкьок отбеляза, че е впечатлена от българското изкуство във всичките му направления и се надява в бъдеще да бъдат реализирани общи проекти в тази сфера. Министър Банов изрази своята подкрепа за провеждането на изложби на турски художници, които да бъдат представени у нас. „Съвсместното изкуство е ключ за развитие на добрите междусъседски отношения“, отбеляза той и в отговор на молба на посланик Секизкьок добави, че експертите на Министерството на културата при нужда ще съдействат за намиране на изложбени пространства.


Водещи новини

  • bTV
  • /

Времето