Министърът на културата Боил Банов и Н. Пр. г-жа Айлин Секизкьок, посланик на Турция в България, обсъдиха бъдещи съвместни проекти на среща в Министерството на културата днес. На разговора присъства и г-жа Есин Топчу, първи секретар в посолството на Турция в София.
По време на срещата министър Банов подчерта, че София и Анкара имат изградено традиционно добро партньорство в областта на опазването на културното наследство и даде висока оценка на добросъседските отношения. От своя страна посланик Секизкьок отбеляза, че вижда резултатите от активните дейности на двете държави и благодари за върнатите през изминалата година незаконно придобити артефакти. В хода на разговора бе обсъдено актуалното състояние на паметници на културата в Истанбул, Одрин, Кюстендил и Разград. Двамата се обединиха около мнението, че опазването и реставрирането на общото културно наследство е важна мисия и за двете страни.
Посланик Айлин Секизкьок отбеляза, че е впечатлена от българското изкуство във всичките му направления и се надява в бъдеще да бъдат реализирани общи проекти в тази сфера. Министър Банов изрази своята подкрепа за провеждането на изложби на турски художници, които да бъдат представени у нас. „Съвсместното изкуство е ключ за развитие на добрите междусъседски отношения“, отбеляза той и в отговор на молба на посланик Секизкьок добави, че експертите на Министерството на културата при нужда ще съдействат за намиране на изложбени пространства.
По време на срещата министър Банов подчерта, че София и Анкара имат изградено традиционно добро партньорство в областта на опазването на културното наследство и даде висока оценка на добросъседските отношения. От своя страна посланик Секизкьок отбеляза, че вижда резултатите от активните дейности на двете държави и благодари за върнатите през изминалата година незаконно придобити артефакти. В хода на разговора бе обсъдено актуалното състояние на паметници на културата в Истанбул, Одрин, Кюстендил и Разград. Двамата се обединиха около мнението, че опазването и реставрирането на общото културно наследство е важна мисия и за двете страни.
Посланик Айлин Секизкьок отбеляза, че е впечатлена от българското изкуство във всичките му направления и се надява в бъдеще да бъдат реализирани общи проекти в тази сфера. Министър Банов изрази своята подкрепа за провеждането на изложби на турски художници, които да бъдат представени у нас. „Съвсместното изкуство е ключ за развитие на добрите междусъседски отношения“, отбеляза той и в отговор на молба на посланик Секизкьок добави, че експертите на Министерството на културата при нужда ще съдействат за намиране на изложбени пространства.