Зам.-министърът на културата Румен Димитров е удостоен с почетно гербово отличие от Комисията по военните паметници на Областната управа на София.
Наградата на зам.-министър Димитров е за принос в културата и за доблестна и честна служба на България.
Само на територията на Софийска област регистрираните военни паметници са над 200. Военните паметници със статут на културни ценности по Закона за културното наследство се регистрират и в Министерството на културата и тяхната реставрация се извършва по реда на този закон.