С традиционен празничен концерт в галерия „Средец” на Министерството на културата тази вечер бе отбелязана Ромската Нова година – Василица. Зам.-министърът на културата Румен Димитров поздрави всички участници и гости в събитието, като им пожела още по-успешна, здрава и вдъхновена 2020-а.
„Благодаря Ви, че с творчеството си обогатявате общите ни усилия за поддържане на една среда на толерантност, гордост и приятелство, в която да растат и бъдните поколения; че продължавате да сте максимално отворени към децата, за които градите нови и нови мостове между изкуството и образованието”, отбеляза в приветствието си към участниците и гостите зам.-министър Димитров.
Честването на Василица се превърна в традиция, която заема важно място в културният календар на страната, а на сцената през годините са се изявявали редица хора на изкуството – различни любителски музикални и танцови формации, млади таланти, както и вече утвърдени в културното пространство имена. Участие в изявата тази година взеха Мартин Любенов – акордеон, Мартин Крокев – ударни инструменти, Марин Маринов – саксофон, кларнет, Виктор Николов – пиано, както и певиците Ваня Манолова, Елени Петкова, Сандра Цветанова. Водещи на тържеството бяха Наталия Цекова и Валери Леков, възпитаници на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и Югозападния университет „Неофит Рилски” в Благоевград.
Инициативата се организира със съдействието на Министерството на културата, Столична община – Дирекция „Култура” и Район „Красна поляна” и Народно читалище „Стоянка Соколова - 1999”.