Министър Банов: Продължавайте Да Развивате Българското Кино

Министър Банов: Продължавайте Да Развивате Българското Кино


  „Всички Вие, които сте докоснати свише и имате възможността да се занимавате с най-прекрасното изкуство на света – киното, пожелавам Ви да творите неспокойно. Който твори спокойно – не е за тази работа. Пожелавам Ви да продължите да развивате българското кино, което явно и категорично през последните години върви нагоре. На добър час и честит празник!“. С тези думи министърът на културата Боил Банов приветства всички работещи в сферата на филмовата индустрия с професионалния им празник и по повод 105-ата годишнина на българското кино, които бяха отбелязани в НДК тази вечер.

  На събитието, организирано от Националния филмов център, участваха и заместник-министрите на културата Румен Димитров и Амелия Гешева, представители на Столичната община, на НДК, много режисьори, актьори, кинокритици, продуценти, журналисти.

  Директорът на Националния филмов център Жана Караиванова сподели, че през изминалата 2019-а институцията е одобрила за финансиране 82 нови проекта за игрално, документално и анимационно кино, 74 проекта за показ в киносалон, 9 фестивала, а по схемата за разпространение са били одобрени за финансиранe 34 филмови проекта.

  „София е град на киното. Преди 123 години дойде това велико изкуство в нашия град и днес ние не можем да си представим София и нейните хора, нейния културен живот, без киното”, отбеляза в приветствието си заместник-кметът на София доц. д-р Тодор Чобанов.

  „Ние в НДК не можем да си представим, че бихме могли да съществуваме без кино и ето затова ние сме най-видимата платформа за разпространение на българско кино“, отбеляза председателят на Съвета на директорите на НДК – Борислав Велков.



Водещи новини

  • bTV
  • /

Времето