Навлизаме в периода, в който шофьорите трябва да подготвят автомобилите си за зимния сезон. Едно от важните неща е да се обърне внимание на гумите. При падане на температурите под 7°C каучукът, използван за летните гуми, се втвърдява и влошава сцеплението си с пътя. Освен това, от 2016 г. по закон В България между 15 ноември и 1 март е задължително да се шофира със зимни гуми или с такива, чиито протектор е поне 4 мм.
Комисията за защита на потребителите проверява търговците. „Следи се предимно дали съгласно изискванията на Регламента е поставен трайно прикрепен етикет върху протектора на гумите. Той обикновено липсва при тези втора употреба“, каза пред Нова телевизия Истатко Томов от КЗП. Въпросните етикети са подобни на тези, които виждаме на хладилниците в къщи, например. Показват нивото на шум, разхода на гориво и сцеплението при мокър път за конкретната гума, обяснява журналистът Георги Георгиев в рубриката си „На твоя страна“.
Но как да изберем гумите за автомобила си и да не попаднем на измамни търговци – разясняват експертите.
Практиката показвам, че продажбата на гуми менте става най-вече през социалните мрежи. Цените често са по-ниски от тези в търговската мрежа и в сервизите, а снимките в интернет по нищо не подсказват, че има дефект. Съществува риск да бъде закупена спукана или сцепена гума, която впоследствие дори не може да бъде отремонтирана, за да се ползва.
При дефект след такава покупка трудно можем да реализираме полагащите ни се по закон потребителски права, тъй като не се знае кой реално продава тези гуми, предупреждават от КЗП.
„Рискуваме да попаднем на физическо лице, което не е търговец и съответно по-трудно се открива. Често не може да бъде установен и произходът на гумата“, обяснява Истатко Томов.
Специалистите съветват за гумите втора употреба първо да се види дали са с необходимата дълбочина на протектора; второ – дали нямат някакви конструктивни нарушения – да липсват парчета от грайферите и т.н. и трето – дали са износени правилно.
От пунктовете за смяна на гуми препоръчват да не чакате падането на първия сняг, защото още при първото по-сериозно понижение на температурите пътищата стават рискови.
Източник: Нова телевизия