Министър Банов Откри Филмовия Фестивал "Златна Роза"

Министър Банов Откри Филмовия Фестивал "Златна Роза"


Програмата е изключителна и филмите, представени тук, всеки човек трябва да види, каза в приветствието си министърът на културата Боил Банов към организаторите и гостите на 37-ия Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна тази вечер. Той откри фестивалната програма в присъствието на кмета на града Иван Портних и директора на Националния филмов център Жана Караиванова. Министърът на културата изрази надежда, че след предстоящото адаптиране на Закона за филмовата индустрия, още от следващата година може да има нов начин на финансиране на киното и стимули за българските и чуждите продуценти. "Т.е. една съвсем нова киносреда, която всички Вие, и създатели, и публика заслужавате", добави министър Банов. Фестивалът “Златна роза“ тази година ще представи 52 пълнометражни и късометражни български филми и копродукции с българско участие. Някои от тях ще бъдат показани за първи път, а други вече са спечелили награди и участия от най-големите кинофоруми. 13 от филмите участват в пълнометражния конкурс и 17 - в късометражния. От участващите във всички програми 12 пълнометражни филма са заснети с подкрепа от Националния филмов център. Тази година в рамките на фестивала ще бъдат представени две чуждестранни програми – „Рома Лацио подкрепя киното“ и „Балкански фокус“, които представят по три филма. С един от тези продукции беше открит фестивала снощи - „Лалета, любов, чест и колело“, копродукция между Холандия/Италия/Канада, с режисьор Мике ван Дийм, с участието на Джанкарло Джанини. Кинопрегледът „Златна роза“ продължава до 4 октомври във Фестивален и конгресен център Варна. Програмата и съпътстващите събития могат да бъдат разгледани тук – http://www.zlatnaroza.bg/.