В Европейския ден на труда, който се отбелязва на 17 септември, заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова откри Международна трудова борса в София и представи онлайн платформа за работодатели и търсещи работа. На Международната трудова борса бяха представени 30 щанда с над 60 представители на EURES мрежата, чиято цел е да подпомогне европейските пазари на труда. На борсата и в онлайн платформата са регистрирани близо 300 работодатели от България, Дания, Естония, Германия, Италия, Румъния, Словакия, Словения и Испания. 190 от тях са български фирми. Търсещите работа лица са над 1300, от които 800 са българи.
Проектът „Национална EURES мрежа” се изпълнява от Агенцията по заетостта и се финансира със средства от ОПРЧР. Целите на проекта са модернизация на EURES мрежата в България, подобряване на достъпа и качеството на услуги за транснационална мобилност и предоставяне на по-голям брой EURES посреднически услуги.
„Форумът показва солидарността на Европа“, обърна се Русинова към участниците във форума. Тя подчерта, че предлаганите от български работодатели работни места са висококачествени, добре заплатени и с добри условия на труд. „България е привлекателно място за работа и вярвам, че с подобен формат можем да покажем свободни работни места в България и в други европейски страни, което дава възможност на много млади хора да изберат своето място за реализация“, заяви тя. Русинова припомни, че тенденциите на пазара на труда в България са положителни, а младежката безработица е много по-ниска от средноевропейската. Тя допълни, че всяка година правителството поетапно увеличава минималната работна заплата с 10%, а в сферата на високите технологии ръстът на доходите е близо 18% годишно.
Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Драгомир Николов заяви, че онлайн предлагането на работни места и връзката с работодателите е инструмент за връщане на българите, които работят в чужбина. „Агенцията по заетостта обръща фокуса на EURES мрежата, като започва да предлага все повече работни места на български работодатели, особено високотехнологични, които да достигнат до търсещи работа лица в Европа и към българите, живеещи в чужбина“, подчерта той.
Русинова съобщи, че се обсъжда предлагането на допълнителни пакети, които биха привлекли младите хора да се върнат и работят в България. Обсъжда се създаването на единен Информационен център към Агенцията по заетостта, в който всеки млад човек ще може да открие информация за работа, как да си намери жилище, как да се обърне към банките за кредит и т.н.
Зам.-министърът припомни, че Министерството на труда и социалната политика вече е провело няколко кариерни форума за българи в чужбина. На 5 октомври около 4000 български студенти, които живеят и учат в Холандия, ще могат да се включат в кариерния форум в Хага, на който ще получат информация за свободните работни места в България, стажове, ангажиментите на правителството към младите хора и икономическото състояние на страната. Тя допълни, че отзивите от българите в чужбина след участието им в кариерните форуми са положителни и голяма част от тях заявяват желание да се върнат в родината през следващата година.