Докторантски форум на БАН събра 80 млади учени

Докторантски форум на БАН събра 80 млади учени

Научни идеи обмениха 80 млади учени по време на интердисциплинарен докторантски форум, посветен на 150-годишнината на Българската академия на науките. Главният научен секретар на БАН и директор на Център за обучение – БАН, проф. Евдокия Пашева, откри събитието. „Целта на срещата е да презентирате научните си резултати по разбираем начин за по-широка публика, да намерите съмишленици и да установите по-тесни контакти във всички направления за евентуално бъдещо сътрудничество“- отбеляза проф. Пашева. „Надявам се да продължите да се занимавате с наука и занапред“, посочи тя.

Събитието се организира от Центъра за обучение – БАН и се състоя в х-л „Самоков”, Боровец, от 29 до 31 август 2019 г. Във форума, който се провежда за втори път, се включиха докторанти от институтите на Академията и от университети в страната – СУ “Св. Климент Охридски“, УАСГ, ХТМУ, УНСС, НБУ, Университет „Проф. д-р Асен Златаров”, Бургас и Аграрен университет, Пловдив. Събитието цели да насърчи интердисциплинарното мислене, както и комуникацията с колеги и утвърдени учени сред докторанти, които се намират на различен етап от своето научно и кариерно развитие.

Форумът събра заедно млади хора от всички научни области. В сесии, модерирани от научните секретари на БАН и жури на събитието, в направленията „Информационни и комуникационни науки и технологии”, „Нанонауки, нови материали и технологии“, „Културно-историческо наследство и национална идентичност“, „Човек и общество“, „Биомедицина и качество на живот“, „Биоразнообразие, биоресурси и екология“, „Климатични промени, рискове и природни ресурси“, „Астрономия, космически изследвания и технологии“, докторантите представиха докладите си и се включиха в оживени дискусии.

Младите учени бяха подготвили 20 постера в различни научни направления. Част от темите, включени в постерната сесия, бяха: определяне съдържанието на етанол в проби българско розово масло, биополимерни алтернативи на конвенционални пластмаси, оценка на ерозията в планински водосбори, Хайдегеровия прочит на Кант и др.

Научно жури с председател проф. дфн Севдалина Димитрова и членове проф. Емил Маноах, доц. Оля Стоилова, проф. Нина Атанасова, чл. кор. Димитър Иванов, проф.  Кристалина Стойкова, проф. Йоана Спасова-Дикова и доц.  Ергюл Таир Реджеб, оцени участниците с доклади и постери и отличи най-добрите научни разработки. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония.

 

Вижте отличените докторанти ТУК

I-ва награда

  1. Блага Благоева – Институт по оптически материали и технологии „Акад. Йордан Малиновски” – БАН
  2. Катя Каменова-Стоянова – Институт по полимери – БАН
  3. Радина Раденкова – Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН
  4. Бела Василева – Институт по молекулярна биология „Академик Румен Цанев” – БАН
  5. Десислава Гергинова – Институт по органична химия с Център по фитохимия – БАН
  6. Тодорка Сребчева – Аграрен университет, Пловдив

II-ра награда

  1. Анастасия Златкова – Институт по роботика – БАН
  2. Диляна Ангелова – СУ „Св. Климент Охридски“
  3. Мария Аргирова – Институт по органична химия с Център по фитохимия – БАН
  4. Виктория Петрова – Институт за български език „Професор Любомир Андрейчин“ – БАН
  5. Калина Кусева – Университет по архитектура, строителство и геодезия
  6. Христо Банов – Институт за държавата и правото – БАН

Постери

  1. Севдалин Белилов – Институт за гората – БАН
  2. Николай Павлов – СУ „Св. Климент Охридски“
  3. Надежда Шопова – Институт за изследвания на климата, атмосферата и водите – БАН

Издаден е сборник, който съдържа резюмета на подготвените за Втория интердисциплинарен форум доклади и постери.

В рамките на форума се състоя и информационна среща по програма ЕРАЗЪМ+.

Водещи новини

Времето