Съветът на Европейския съюз прие директиви за засилване на социалното измерение на Европа

Съветът на Европейския съюз прие директиви за засилване на социалното измерение на Европа

Съветът на Европейския съюз по заетост и социална политика одобри окончателно Директивата за баланса между професионалния и личния живот и Директивата за прозрачни и предвидими условия на труд по време на днешното си заседание в Люксембург. И двете законодателни досиета имат ключово значение за засилване на социалното измерение на Европа и за прилагането на принципите на Европейския стълб на социалните права.

 

Съгласието между министрите по заетост и социална политика на държавите-членки на ЕС за одобряването на директивите беше постигнато по време на Българското председателство на Съвета през първата половина на 2018 г., когато беше постигнат  общ подход за тяхното приемане.

 

Директивата за прозрачни и предвидими условия на труда осигурява възможност работниците да бъдат по-добре информирани за трудовите си права. Тя регламентира, че работодателите трябва да информират служителите си най-късно до седмия календарен ден от подписването на трудов договор за основните аспекти от трудовото правоотношение като например мястото и естеството на работата, първоначалния основен размер на възнаграждението и на платения отпуск, продължителността на стандартния работен ден или седмица.

 

Директивата за баланса между професионалния и личния живот създава възможности за по-гъвкави условия на работа. Тя цели увеличаване на участието на жените на пазара на труда, както и насърчаването на мъжете да полагат повече грижи в семейството. Директивата въвежда нови минимални стандарти за отпуск по бащинство- този вид платен отпуск да бъде най-малко 10 работни дни след раждането на детето. С директивата се въвежда и родителски отпуск с продължителност 4 месеца. Правото на ползване на половината от този период ще може да се прехвърля между майките и бащите. Нивото на заплащане и възрастовата граница на детето ще се определят от държавите-членки.

 

На днешното си заседание Съветът на ЕС прие и Регламента за създаване на Европейски орган по труда. Целта на новата структура е да улесни прилагането на законодателството в областта на свободното движение и предоставянето на услуги, посредством подобряване на достъпа до информация за работещите и работодателите и подпомагане на сътрудничеството между компетентните органи на държавите-членки. В рамките на заседанието се проведе и среща на представителите на правителствата на държавите членки за определяне на седалището на Европейския орган по труда, като след гласуване бе избрана столицата на Словакия - Братислава.

 

По време на заседанието се проведе дебат по хоризонтални аспекти на  Европейския семестър. В изказването си по темата министърът на труда и социалната политика Бисер Петков заяви, че са необходими допълнителни целенасочени действия за осигуряване на достъп до качествено образование и обучение, подобряване на адекватността на системите за социална сигурност и укрепване на административния капацитет за посрещане на новите предизвикателствата в областта на социално-икономическото развитие на Европа. Важно значение за засилването на социалното измерение на Семестъра има приоритетното развитие на макроикономическите политики, подкрепящи социалното сближаване и устойчивия растеж. Същевременно предвиждането на адекватни финансови средства за изпълнението на социалните реформи ще спомогне за превръщане на поетите ангажименти в конкретни действия, каза още министър Бисер Петков.

В заседанието на Съвета на ЕС участва и заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.

Водещи новини

Времето