Омбудсманът Мая Манолова изпрати препоръка до министър-председателя Бойко Борисов, в която настоява търговете на имоти по Черноморието, обявени от Министерството на отбраната, да бъдат спрени. Това обяви Манолова на среща в институцията, организирана по жалби на разтревожени граждани, които я сезираха за предстоящата продажба на 3 апетитни имота по Южното Черноморие.
Става въпрос за 56 дка в землището на гр. Поморие, 173 дка в землището на Черноморец – нос „Червенка“ и търг, който ще се състои на 4 септември 2019 г. за 20 дка в местността „Герени“, землището на гр. Созопол, между плаж „Златна рибка“ и къмпинг „Градина“.
В препоръката си Мая Манолова настоява и за извършването на цялостен анализ на характера на публичната държавна собственост на имотите при застъпване на морски плажове или дюни, които по Конституция не трябва да бъдат продавани.
Тя обръща внимание и на особения ред за решаване управлението на имоти с отпаднала необходимост, съгласно Закона за отбраната и въоръжените сили на РБ, включително за последяваща оценка на въздействието за постигане на основните цели, заложени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
Препоръката тук
„Нашето настояване е малкото останали от застрояване имоти да бъдат съхранени, като търговете и продажбите на имоти общинска и държавна собственост по Черноморието да бъдат спрени. Принципът „всичко, което не е забранено за застрояване е разрешено“ и безкрайните спорове дали това е дюна или не, дали е кокиче или не – трябва да бъдат спрени. Вместо това предлагам да бъде изведен принципът всичко, което е държавна или общинска територия по Черноморието и не е застроено, трябва да бъде опазвано, т.е. не трябва да бъде продавано“, категорична бе на срещата омбудсманът.
Според нея е необходима целенасочена държавна политика, за да се съхранят и малкото останали незастроени терени по българското Черноморие.
„Екипът ми направи анализ на предстоящата продажба на тези 20 дка между „Златна рибка“ и „Градина“ и установихме, че данните от специализираните карти на морските плажове и пясъчните дюни показват, че имотът попада на територията на морски плаж „Градина - централен“. По данни от специализираната карта на пясъчните дюни, той частично застъпва дюните“, обобщи Манолова и показа нагледно картите, доказващи тезата й. Освен това тя представи снимков материал, заснет на място, който разкрива, че въпросният имот не е урбанизиран и е запазен в своя автентичен вид.
Омбудсманът цитира статистика на „Маркет Линкс“, според която 86% от българите смятат, че Черноморието ни е презастроено, а пък по данни на НСИ от 128 нови хотела, построени в последната една година в цялата страна, 101 са в Област Бургас, с които официалният брой легла става 120 500 в хотелите и още толкова необявен
„Проблемът с презастрояването на Черноморието става все по-голям, такива места – неунищожени и необезобразени, са останали достатъчно малко, за да можем с лека рака да загърбим обществения интерес и да ги изнесем на търг за продажба в частен интерес“, подчерта Мая Манолова.
„В случая става дума за няколко дка дюни, които са застъпени от един имот, който е публична собственост по документи, но проблемът е, че от 4 700 дка дюни близо 3 500 дка се водят вече като частни, което е в разрез с цялото действащо законодателство у нас“, каза Атанас Русев от Гражданско сдружение „Да запазим Корал“.
Според него заради бездействието на държавата част от дюните по Черноморието вече са продадени или унищожени. Русев информира още, че Специализираните карти на дюните са приети през 2014 година, но до този момент не са внесени в кадастралните карти, което е нарушение на закона, извършено от няколко министри в продължение на 5 години.
„Усещането на българите е, че бастисването на българското Черноморие е достигнало до една критична точка. Теренът, който ще бъде продаден, се намира между „Градина“ и „Златна рибка“ – няма прекъсване на дюната, природата не спира на кадастрални прави линии“, каза на свой ред Стефан Манов, който от години живее във Франция, но обича да почива у нас.
Той представи опита на Франция, която е защитила 1 600 км брегова ивица и 2 000 кв. км терени от застрояване, а целта била да се постигне 30% от френското крайбрежие. А Великобритания пък е защитили 2 500 кв. км и 1 300 км линейно крайбрежие.