От 18 до 23 август в Куала Лумпур, Малайзия, се проведе 62-рият световен статистически конгрес. Участие взеха над 2500 статистици от целия свят, а България беше представена като институционален член от председателя на НСИ Сергей Цветарски. Събитието се организира от Международния статистически институт веднъж на две години в различни страни. По време на срещата се поставят и обсъждат въпроси от всички области на статистиката - демография, преброяване на населението, бизнес статистика, макроикономическа статистика, социални статистики - доходи, образование, здравеопазване, наука, качество на живот и други. Програмата е наситена и с много съпътстващи събития - конференции за съвременните тенденции в статистическите изследвания, за научните данни, за визуализацията на информацията, различни семинари и работни групи: http://www.isi2019.org/.
Конгресът предоставя и възможност за двустранни срещи с партньори на НСИ в различни проекти и инициативи. Такива бяха осъществени с представителите на: Грузия и Армения във връзка с обученията на млади статистици в България от страните от Източното партньорство; Сърбия - за младите статистици в Западните Балкани; Палестина - за подписване на двустранно споразумение, и други.
Традиционно конгресът се закрива с официална церемония по награждаване на победителите в различни конкурси, организирани от Международния статистически институт.
България беше отличена за представянето си на Международния конкурс за статистически плакат за ученици и студенти, в който през настоящата година участваха над 14 700 учащи в три възрастови категории от 35 страни, сред които Южна Корея (5 013 участници), Япония (3 223 участници), САЩ (1 051 участници) и други. В категорията на най-малките - учениците, родени през или след 2003 г., представителите на България се класираха на второ място. Със своя плакат на тема „Как се храня?“ учениците от 56-о СУ „Проф. Константин Иречек“, гр. София, с ментор Ламбина Петрова ни показват по интересен и убедителен начин как хранителните навици на подрастващите се отразяват върху тяхното здраве, като подкрепят изводите си с резултатите от проучване, направено сред техните съученици.
В България състезанието беше популяризирано за първи път в края на миналата година от НСИ. В трите възрастови категории за ученици и студенти участваха 238 учащи, разпределени в 68 отбора от 26 града и 41 учебни институции.
Пълна информация за Международния конкурс за статистически плакат: http://iase-web.org/islp/Poster_Competition_2018-2019.php