Как инфлуенсърите моделират потребителския избор?

Как инфлуенсърите моделират потребителския избор?

Инфлуенсърите са хората, които споделят в социалните медии снимки, които по някакъв начин показват техния стил на живот, марките, които предпочитат, местата, които посещават с цел техните последователи да бъдат свидетели на това и евентуално да ги имитират. Брандовете са тези, които определят тези инфлуенсъри като евентуалните хора, които ще рекламират по правилен начин за тяхната аудитория продуктите и услугите им, да ги припознаят като един нов, модерен, актуален начин да лансират повече своите продукти.

Това не е скрита реклама, а нова и свежа форма, чрез която брандовете достигат до своите потенциални клиенти, защото е доказано, че класическата бранд комуникация вече не е толкова ефективна. За това и се залага на този нов подход, който постига добри резултати.

Класическата форма на реклама има своите задължителни реквизити, за да може едно съобщение да се нарече наистина рекламно. При инфлуенсърите обаче става дума за едно спонтанно споделяне на съдържание, което невинаги е платено. Много от потребителите не си дават сметка, че всъщност една част от тези постове са платени от конкретни брандове, които искат по този начин да увеличат своите продажби.

Плюсът за бранда е, че чрез този инфлуенсър, който се явява като негов посредник, всъщност той може да осъществи директна връзка със своите клиенти. По този начин има възможността да следи непрекъснато какво е тяхното поведение, как те възприемат продуктите или нови серии, които се опитват да внедрят на пазара.

Най-важното за инфлуенсърите е, че те създават уникално съдържание около един бранд, във връзка с преживяването. По този начин се съчетават доверието, което техните последователи имат към самия инфлуенсър и емоцията, която той изживява, ползвайки този продукт. Всъщност се оказва, че около една марка или продукт могат да се създадат хиляди видове послания, а не като при обикновената реклама. Всеки един инфлуенсър може да опише по различен начин конкретния продукт, което прави възможно представянето му с безброй вариации.

Съдейки от развитието на социалните мрежи и нарастващото доверие в инфлуенсърите, тази дейност ще се развие, а дали тя има нужда от регулация само времето ще покаже.


 

Какви са рисковете за потребителите, които са подвластни на влиянието на инфлуенсърите?

 

Рисковете произтичат преди всичко от това, на което се базира ефективността на дейността на инфлуенсърите от гледна точка на търговците: те са лидери на мнение, имат последователи, които им вярват.

 

  • посланията на инфлуенсърите естествено се вливат в общия поток (реклама от уста на уста)

Публикациите на инфлуенсърите сякаш естествено попадат в полезрението на потребителите в социалните мрежи, където всеки споделя как живее, къде ходи, какво прави, какво харесва, какво го радва… Има и едно сравняване с другите, състезание с тях – за лайкове (измерващи оригиналност, актуалност и пр.).

 

  • те са лидери на мнение и работят с доверието на последователите си

Както във всяко общество, и в социалните мрежи има лидери на мнение, които задават критериите, модел са за подражание. Често влиянието върху поведението на хората и решението им за покупка е посредством убеждаването (обикновено индиректно), че това, което притежават като предмети или това, което могат да си позволят да правят, ги определя какви са – колко са готини, модерни/свежи, интересни, предпочитани, желани…

На фона на досадното заливане с реклами и съобщения в дигиталния свят, особено в социалните мрежи, това е препоръката от човек, който  се ползва с доверието на последователите си. Той е прия­телят, който стои между вас и избора, който трябва да направите: има връзки, авторитетен е, активен е и задава тенденциите. Затова му се доверявате, че това може да е нещо добро за вас.

 

  • залагат на личната препоръка

На инфлуенсърите са плаща, за да рекламират определени продукти (подобно на популярните личности в рекламите), но за много малко потребители в Интернет това е известно. Понеже тези лидери на мнение в социалните мрежи застават с името си зад личната препоръка като удовлетворени, в някои случаи и компетентни потребители на одобряваното и комуникирано от тях (което изглежда като неразривна част от готиния им, съвременен начин на живот), хората (последователите им) им се доверяват почти безпрекословно – отпадат резервите/съмненията, които съществуват, когато се гледа реклама с ясното съзнание, че за нея някой е платил. 

 

  • личен контакт

Спецификата на социалните мрежи дава възможност на компаниите да използват инфлуенсърите, за да разговарят с членовете на онлайн общностите много реалистично и достоверно. Така бързо научават за тенденциите в своята индустрия, за промените в поведението на потребителите или дори какво правят конкурентите им и с какво са по-добри. Когато знаят всичко това, те могат много по-успешно да въздействат отново посредством инфлуенсърите върху поведението на потребителите и да ги стимулират да купуват.

 

  • умеят да привличат вниманието

Инфлуенсърът е нещо много ново и свежо в свят, в който повечето хора виждат рекламите като страничен шум и досада. Според  изследване на университета Уортън в Пенсилвания през 2017г. повечето хора са придобили имунитет към обичайния дигитален маркетинг и реклама и кликат само върху 6% от дигиталните реклами. А инфлуенсърът с лекота създава оригинално съдържание и има много индивидуалност. След придобиването на доверието, следващата стъпка е да вградят продукти в обичайното им съдържание, да говорят за определени услуги и да изразяват естествено задоволство от това, за което всъщност им плащат да говорят.

 

  • таргетиране

Посланието е адресирано към определена целева група (последователите на инфлуенсъра), на която на практика принадлежат потенциалните клиенти на наелите лидера на мнение компании с оглед на пазарната ниша, която заемат.

 

  • акцент върху емоционалното въздействие

Облъчването, мотивирането на действие за покупка става чрез емоционално въздействие – в противовес със съветите за рационален избор на базата на реалните характеристики на продукта, които ние винаги даваме.

 

  • внушаване на висок интерес

Възможна е заблуда чрез „купуването” на последователи: истинска-срещу-фалшива аудитория.

 

  • професионални препоръки

Вече има специализирани агенции, които съветват компаниите как да изберат подходящ инфлуенсър за ефективно въздействие върху целевите им публики.

 

Източник: Bloomberg TV Bulgaria

Водещи новини

Времето