Почти двойно е нараснал броят на жалбите във връзка с онлайн покупки през последните една-две години спрямо предходни периоди, съобщи по Канал 3 Христо Трендафилов, директор на дирекция „Защита на потребителите при продажба от разстояние” в КЗП. Той посочи, че напоследък институцията все повече получава жалби от граждани, които са закупили стока през социалните мрежи или сайтове с безплатни обяви за пазаруване.
„Бихме желали да предупредим потребителите , че в много от случаите е трудно да се стигне до този, който им е продал стоката и често се оказва, че това са физически лица, които нямат качеството на търговец”, .
Най-честите оплаквания на гражданите при пазаруване онлайн касаят опити на търговци да им попречат да върнат закупената стока в дадения от закона 14-дневен срок. Понякога причината потребителите да не могат да се възползват от това свое право по закон, е свързана с невъзможността да се свържат с търговеца поради това, че не е оповестил своите контакти на електронния си магазин, допълни той.
Има и случаи на нелоялни практики. Например, има промоции, които не са действителни. Или се обявява една цена на стоката, а после се оказва, че потребителят трябва да плати по-висока. Трендафилов разказа и за казуси, при които онлайн търговци заблуждават клиентите си относно условията за доставката – обещават, че ще бъде безплатна, въпреки че потребителят я заплаща, или че ще се извърши в много кратък срок. „А всъщност се оказва, че срокът, за който доставят, не се отличава по нищо от този на останалите търговци, но Вие сте привлечени от неговата реклама.
Липсата на информация за характеристиките на предлаганите стоки също е нарушение, което Комисията е установявала при продажбите в Интернет. Също и на данни за връзка с търговеца. „Това е важна информация, защото тя касае впоследствие правото на потребителя да се откаже от договора и да върне стоката. Затова винаги съветваме потребителите, когато пазаруват в Интернет, да проверяват внимателно електронните магазини, от които пазаруват и да видят дали в контактите или някъде на сайта тази информация и налична”, обясни Трендафилов. Той добави, че има много случаи, в които потребителите се обръщат към Комисията с жалба, че е имало само един телефон, обаждали са се на него, но след като разбере какъв е проблемът, търговецът прекратява комуникацията и оттам нататък става невъзможно за потребителите да реализират правата си.
Трендафилов каза още, че търговецът е длъжен да информира клиентите си за правото на отказ в 14-дневния срок. „Ако я няма тази информация, този 14-дневен срок се увеличава на една година и 14 дни. Освен това, няма да има право да изисква от потребителя пощенските разходи по връщането на стоката”, уточни той.
Напомнянето за двугодишната законова гаранция на потребителските стоки също е задължително в предварителната информация на електронния магазин.
Източник: Канал 3