Туроператорът, който организира туристическото пътуване, е отговорен при неточно изпълнение на предплатения пакет, включително при закъснял полет или лошо качество на храната в хотела. Това заяви председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов в предаването „Седмицата” по „Дарик” радио, където коментира наскоро публикувано проучване на нагласите на българите за почивка това лято. Данните сочат, че 43% от пълнолетните българи планират да отидат на море или на планина това лято.
„Когато има организирана група, посетила определен обект, настанена, с програма и т.н., задължително трябва да има представител на този туроператор, който да съпътства групата през времето на цялото пътуване”, обясни Маргаритов. „Този представител е длъжен да реагира при възникването на някакъв проблем, включително при закъснение на самолета, при изгубен багаж и да се осъществи вече посредством него контакт със съответната авиокомпания. Защото, ако ние разчитаме на това потребителят сам да извършва тези проверки, да търси представители на превозвача или хотелиера и т.н., то тогава се губи смисълът на това организирано пътуване”, каза още председателят на КЗП.
Според Димитър Маргаритов само по-опитните потребители следва да се насочват към офертите от физически лица в социалните мрежи, тъй като там се крият повече рискове. „Най-малкото, защото не е сигурно кой точно ги предлага. И второ, защото все още нормативната уредба не е настигнала развитието на комуникациите в социалното общество и практически контролните органи не могат да извършват проверки по отношение на потребители на социални мрежи, които предлагат някакъв тип – говорим конкретно в случая за туризъм – почивка, да речем”, разясни той. Обобщавайки злополучните опити на потърпевши в подобни случаи потребители, той акцентира върху извода, че „прекомерното доверие и приемането съвсем на доверие на нещата, които ни се предлагат, не е способът, който гарантира приятната почивка”.
В студиото на Дарик Маргаритов каза, че през летния туристически сезон КЗП ще проверява заведенията за хранене и развлечения. „Следим в менютата, които задължително трябва да бъдат представени на потребителите, да има необходимата информация съгласно законовите изисквания. Тази информация включва, както цената в български лева, така и грамажа на стоките и на ястията. Например, рибите, които се предлагат в ресторантите и казват за 100 грама, еди колко си – дали става въпрос за сурово количество или става въпрос за термично обработено. Защото има много голяма разлика. Може да е в суров вид, но трябва да е достатъчно ясно описано, за да може потребителят да си направи сметката”, посочи Маргаритов и добави, че липсата на тази информация води до санкция.
При проблеми по време на лятната почивка туристите ще могат да се свързват с КЗП чрез денонощния телефон 0700 111 22 и през формата за подаване на жалби и сигнали на интернет страницата на институцията. „Важно е екипите ни да са физически близо до мястото, на което трябва да се отиде и да се реагира, за да можем да хванем нарушението още преди да е завършило. Имаме програми, по които за определен период от време на принцип ротационен нашите колеги и от вътрешността на страната уплътняват с присъствие по крайморските курортни селища и това е нашата основна цел – веднага, след като бъдем потърсени, да можем да отидем на място, да видим какъв е проблемът, да се опитаме да го решим така, че да има колкото се може по-малко щети за самите потребители. А това, че тези, които са се провинили, си отнасят санкцията, е ясно”, завърши Маргаритов.
Източник: Дарик радио