И числата показват, че все по-често нашите сънародници избират планината като място за своята почивка. Тя дава добри условия – както природни, така и по отношение на настаняването. В последните години има напредък в това отношение и хората виждат, че лятото не е задължително да ходим само на море, а можем да си отдъхнем дори по-пълноценно в някои случаи, отколкото на море. Коментарът е на председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов в предаването „Седмицата” по „Дарик” радио.
Около 15 на сто от анкетираните за целите на наскоро публикувано проучване относно нагласите за почивка на българите през това лято и навиците им по принцип по отношение на годишната отпуска посочват, че ще изберат да почиват във вътрешността на страната. Маргаритов изрази мнение, че това не е малък дял. „Даже като брой нощувки имаше една друга статистика, която показва, че алтернативният туризъм на морския, в това число и планинският. Може би до няколко години ще има известно изравняване. Разбира се, обаче, тук говорим за много по-кратък престой, отколкото на море”, уточни той.
„Хубавото е, че това проучване дава някои добри тенденции, а именно – че повечето българи ще почиват на море, че ще изберат нашето Черноморие. Естествено е и съотношението Северно-Южно, тъй като всички знаем, че мнозинството от туристическите обекти са разположени на територията на Южното Черноморие”, каза още председателят на КЗП.
„Има и някои, бих казал, по-скоро дискусионни числа в това проучване. Например, графиката, която показваше от колко време хората не били ходили на море. Първо, учудващо е защо са давали повече от един отговори, когато видим, че по-голямата част от тях не са ходили от 5, 10, дори и 20 години на море. За мен това малко се разминава с фактите, които са видими дори и с просто око. Когато видим – ето и сега от началото на юли, и миналите години пълните плажове и това, че все по-често вече хората могат да отидат на море повече от веднъж годишно. Спомняме си времената, в които от вътрешността на страната до морето да отидеш един път в годината беше национален празник за българското семейство. А сега не са малко и тези, които поне 4-5 пъти в годината ходят за по един уикенд, съботно-неделно и т.н.”, счита Маргаритов.
Източник: Дарик радио