Новото изследване за двойния стандарт при храните

Новото изследване за двойния стандарт при храните

При новото изследване ще бъдат сравнявани пет групи храни – макаронени изделия, млечни храни, сладкиши, зехтин и консерви, като за първи път са включени и спиртните напитки. Първо, по етикети. А след това и чрез тестове в сертифицирани лаборатории, които да окажат отговарят ли съставките от етикетите на реалното съдържание. Продуктите ще се сравняват и по вкус, цвят, мирис и външен вид от различни експерти по единни за целия Европейски съюз правила.

За целта през последните седмици експерти от Комисията за защита на потребителите и Агенцията по безопасност на храните закупиха десетки проби от продукти в различни европейски държави.

„Целта беше да бъдат разнообразни пазари. Да има и такива, които са близки до нас държави – като Гърция, например. Също така и по-отдалечени, но със сходни на нашите вкусове като Испания и Португалия. Взели сме проби и от Унгария и Германия”, коментира председателят на КЗП Димитър Маргаритов.

„Ще бъдат тествани масови алкохолни напитки – уиски, джин и водка”, допълни Константин Райков, член на КЗП. „Освен градуса, ще се тестват и за наличие на етилов, метилов алкохол и наличие на сух екстракт”, обясни той.

„Тогава, когато са направени изследвания, когато са направени проучвания и те са показали, че в някои пазари се предпочитат едни или други особености на дадената стока, това да бъде достатъчно ясно представено на вниманието на потребителите чрез опаковката”, отбеляза председателят на КЗП Маргаритов. От своя страна, Райков даде пример с английското масло, на чийто етикет е отбелязано по-високото съдържание на сол, което изразява вкусовите нагласи на британското общество.

„Когато абсолютно еднаква опаковка, една и съща търговска марка се продава на различните пазари в ЕС и се установи, че има съществено разминаване в съдържанието на тези продукти, това ще бъде нелоялна търговска практика”, разясни Маргаритов. Той добави, че е предвидено в директивата санкцията за такова нарушение да достига до 4% от оборота на съответния търговец или производител.

Източник: Нова ТВ