БФС бе домакин на работна среща на тема „Превенция на ранното отпадане от спорта“

БФС бе домакин на работна среща на тема „Превенция на ранното отпадане от спорта“

Българският футболен съюз бе домакин на втората работна среща по „Еразъм +” проекта PYSD (Prevention of Youth Sport Dropout- Превенция на ранното отпадане от спорта), в който централата си партнира с експерти от Италия, Испания и Сърбия, а целта е разработване на функционален модел за борба с отказването от спорта на деца на възраст 12 – 15 години.

На семинара присъстваха представители на младежкия спортен център CGFS (Прато, Италия), на баскетболен клуб Гранолерс (Каталуния, Испания), както и на Спортно-диагностичния център в Шабац, Сърбия, като всички те останаха очаровани от прекрасните условия, предлагани от Национална футболна база „Бояна“. Двудневните дискусии между партньорите дадоха резултат в изработката на стратегически план с всички задължителни стъпки по съставянето на универсални наръчници за треньорите в детско-юношеските школи, независимо от вида спорт, както и от геополитическите фактори.

В следващите няколко месеца всяка от участващите в проекта институции ще проведе мащабно проучване, включващо анкетни интервюта с талантите във възрастова група 12-15 г. в три вида спорт – футбол, баскетбол и плуване. Въз основа на научната обработка на данните ще бъде изготвен и модел за превенция на ранното отпадане от спорта, чиято тестова фаза ще обхване първата половина на 2020 г., а финалният проект ще бъде представен пред Европейската комисия в края на идната година.

Участието на БФС в проекта “PYSD” е директно следствие от приетата в началото на миналата година Визия за бъдещето 2018-2022, в която сериозно са залегнали борбата с пасивността на младото поколение що се отнася до спорта, както и популяризирането на социалните му и здравословни предимства.

Това е поредният проект по програмата „Еразъм +“, в който Българският футболен съюз взема дейно участие. Както е известно, БФС си партнира с международни организации по разработването на интегриран подход, базиран на връзката за подобряване на ангажираността на футболните привърженици, а същевременно работи по мащабен проект за борбата с употребата на забранени средства в спорта.