Александър Димитров: Групата за Евро 2014 e равностойна

Александър Димитров: Групата за Евро 2014 e равностойна

Селекционерът на юношеския национален отбор Александър Димитров даде пресконференция след изтегления жребий за финалите на европейското първенство по футбол за юноши до 19 г. в Унгария. България попадна в една група с отборите на Германия, Украйна и Сърбия.

„Който е на Европейското първенство, значи се е доказал. Силни отбори в две равностойни групи. В нашия поток изпъква като лидер отбора на Германия. Другите три тима са равностойни. Като казвам лидер, това не означава, че ние няма да подходим с нужната увереност в този първи за нас мач. Няма да излезем като обречени, напротив!”, категоричен беше Димитров.

„Щастливи сме, че сме в този турнир. Отговорността е голяма. Можеше и да не бъдем там. Можеше да си караме лятотоспокойно. Сега мога да вдигна бялото знаме и да кажа: „Групата е тежка, не мога да се справя”. Напротив, не ме е страх! Отборът натрупа самочувствие и не го е страх от съперниците. Уважаваме ги и ги познаваме добре”, продължи Димитров.

„Не сме в позиция да си избираме съперниците. Отборът, който бях сигурен, че ще ни се падне е Германия. То си стана като традиция – падна ни се в елитния кръг до 17 години, на по-малкия набор също се падна в елитния кръг, на последното Европейско до 19 години също бяхме в група с Германия”, добави Димитров.

„Постоянно съм във връзка с клубовете, обикалям тези, които имат повече представители в националния отбор.Бях на тренировки на Левски, бях на тренировка на Литекс, гледах и контролата им с Берое. Присъствах и на занимания в Славия. Знам какво се тренира и знам какво се изисква, все пак треньорите в клубовете подготвят тези състезатели. Засега имам уверението на треньорите и ръководителите на клубовете, всички мои избраници ще са на линия. А и те осъзнават отговорността на това, което ни предстои и до този момент имаме пълната тяхна подкрепа”.

Той изрази и съжаление за липсата на контузения Борислав Цонев, на който му предстои операция на коляното: „Страшно много съжалявам за Боби. Изказвам от мое име, от името на целия щаб и на целия отбор пожелания за успешна операция и бързо възстановяване. Боби еключов играч в нашия отбор и много ще ни липсва, но аз винаги съм казвал че нашият отбор е преминал и е кален в много трудности. Никога не сме могли да използваме най-добрите си състезатели и това ни прави силни. Тези, които ще заемат мястото на Боби са длъжни да се доближат, а и да минат неговото ниво“.

„Регламентът на турнира е ясен. Ние можем да запишем само 18 състезатели – шестнадесет полеви и двама вратари. Това прави конкуренцията доста голяма. Който е най-добре подготвен, той ще пътува.“.

„Ние не мечтаем, а работим. Досега сме работили по следния начин – всеки предстоящ мач е най-важен, независимо дали е квалификация, турнирна битка или приятелска среща. Така ще подходим и сега – фокусът ще бъде върху първата среща с Германия, след това идват мачовете с Украйна и Сърбия. Защо да нямаме програма максимум? Всеки мач подхождаме за победа! Това е нашата философия. Но ще ни трябва и късмет разбира се. Винаги съм казвал, че той е на страната на силните. Надявам се ние да сме от тази страна”, завърши Александър Димитров.

Подготовката за финалите в Унгария започва на 29 юни в Сливен. Там отборът ще изиграе две контролни срещи. Първата е на 3 юли срещу тима на Верея, а втората е на 6 юли срещу Созопол. На 12 юли отново ще има лагер-сбор.

 

Отдел "Връзки с обществеността и медии"

 

Водещи новини

Времето