Президентът: Африканската чума е част от общата кризисна ситуация в страната

Президентът: Африканската чума е част  от общата кризисна ситуация в страната

Мерките срещу болестта изискват усилие на национално ниво,  информираност на гражданите и финансови стимули за компенсиране на стопанствата, заяви Румен Радев

Кризата с африканската чума е само част от общата кризисна ситуация в страната, свързана и с пробива в НАП, засегнал пет милиона български граждани, и с неизгодните в правно и финансово отношение договори за Ф-16, засягащи в перспектива всички българи, и с набиращи енергия протести за избор на нов главен прокурор и много други теми. Всички знаем, че в България недоволните винаги са много повече от протестиращите. Затова е изключително важно в настоящия момент държавата да демонстрира своята отговорност и способност да се справи с африканската чума, защото тя засяга не само животновъдния бранш, а и хиляди българи, които разчитат за своята прехрана на домашните животни, които отглеждат сами. Това заяви президентът Румен Радев в началото на срещата, която държавният глава инициира с представители на институциите, ангажирани с предприетите действия за овладяване на епидемията с африканска чума по свинете.

В нея участваха вицепремиерът Томислав Дончев и министрите Десислава Танева, Нено Димов и Младен Маринов, както и представители на Министерството на отбраната, Българската агенция по безопасност на храните, Държавната агенция „Национална сигурност“, Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“ и Националното сдружение на общините в Република България.

По време на срещата президентът настоя за адекватни финансови стимули за компенсиране на стопанствата, за да се овладее разрастването на епидемията. Във връзка с това трябва да се проучат и възможностите за съдействие от ЕК, заяви държавният глава по време на срещата.

Румен Радев призова за обединяването на усилията на компетентните институции, привличането за активно съдействие на местната власт и пълноценна и навременна информационна кампания сред гражданите. По думите му, ако гражданите не са наясно с информацията за заболяването по животните и начините на разпространение, трудно ще оказват съдействие, а това е ключов аспект в борбата с чумата. За целта е необходимо да се включат и кметовете на населените места, засегнати от проблема. Държавният глава отбеляза и важната роля на ловците за депопулацията на дивите животни и настоя още веднъж за финансови стимули за компенсиране на всички стопани, от които държавата ще изисква да ликвидират отглежданите от тях животни.  

„Дълбоко съм убеден, че можем да се справим само с обединените усилия на всички институции, на местната власт, на бизнеса, на браншовите организации и сдружения, и на всички български граждани“, посочи Румен Радев.

Участниците в срещата запознаха президента с актуалната ситуация по разпространението на болестта, както и с предприетите мерки.