Заместник-министърът на външните работи Емилия Кралева и председателят на кипърския парламент Димитрис Силурис обсъдиха отличните връзки между двете държави и възможностите за бъдещо сътрудничество.
Ролята на кипърския бизнес и инвестиции в България е много важна, подчерта Емилия Кралева. Двамата събеседници обсъдиха и възможностите за бъдещо сътрудничество, като изтъкнаха земеделието, компютърните технологии и оръжейната промишленост като области с потенциал за развитие.
Заместник министър Кралева отбеляза, че двете страни имат необходимия опит и могат да развиват съвместно обучение на кадри в областта на туризма. България има желание да задълбочи сътрудничеството си с Кипър в областта на отбранителната индустрия и туризма. Димитрис Силурис изтъкна интереса на кипърската страна към бизнеса с недвижими имоти, като сподели, че една от стъпките в по-нататъшното му развитие е облекчаването на административните процедури.
Двете страни се обединиха около идеята за използване на възможностите в областта на енергетиката, където многостранното сътрудничество може да бъде от полза за диверсификацията и сигурността на енергийните доставки в ЕС. „Реализацията на проекта за газов интерконектор Гърция-България, както и на проекта за плаващ терминал за втечнен газ край Александруполис, създават нови перспективи за развитие на този аспект от отношенията ни с Кипър“, подчерта Емилия Кралева.
В разговора бяха засегнати разнообразни аспекти на двустранните отношения, традиционните връзки в областта на образованието и културата, близостта на двете страни, за която допринасят също завършилите висше образование в България кипърци и българските граждани, които са се установили и работят в Кипър.
Събеседниците обсъдиха и актуални въпроси от регионален характер. По въпроса за европейската перспектива на Западните Балкани заместник-министърът подчерта, че това е траен приоритет на българската външна политика, защото чрез него се гарантира стабилност и сигурност на Югоизточна Европа. „По време на нашето председателство на Съвета на ЕС. Ние успяхме да превърнем тази тема от приоритет на българската външна политика в приоритет на ЕС“, заяви тя.
В контекста на европейската проблематика заместник-министърът представи накратко българската позиция по темата за миграцията, проблемите на която могат да се решават чрез общоевропейски решения на принципите на солидарност и отговорност.