България подкрепя амбицията за споразумение по следващата Многогодишна финансова рамка до края на 2019 г.

България подкрепя амбицията за споразумение по следващата Многогодишна финансова рамка до края на 2019 г.

Прилагането на Стратегическия дневен ред и следващата Многогодишна финансова рамка  за периода 2021-2027 г. бяха основните теми в дневния ред на първия за Финландското председателство Съвет „Общи въпроси“, който се проведе на 18 юли в Брюксел. Председателство представи приоритетите си за следващите шест месеца. От българска страна в заседанието участва Руси Иванов, Генерален директор по европейски въпроси в МВнР.

Финландското председателство представи плановете си относно работата по следващата Многогодишна финансова рамка (МФР). Тематичните дискусии на техническо ниво ще продължат през следващите месеци, а двустранни министерски срещи ще бъдат проведени преди септемврийското заседание на Съвет „Общи въпроси“.  Паралелно с това ще продължи работата по секторните предложения. На тази основа Европейският съвет ще проведе дискусия през октомври с цел постигането на споразумение по МФР преди края на годината.

За България представения от предходното Румънско председателство ревизиран проект на Преговорна кутия е добра база за продължаване на дискусиите. Подкрепяме амбициозните цели и график на работа, които си поставя Финландското председателство. От ключово значение е постигането на споразумение до края на годината, за да бъде гарантирано навременното стартиране на програмите. Един от приоритетните за нас въпроси в следващата МФР е фокусиране на Кохезионната политика върху най-слабо развитите райони, подчерта в изказването си Руси Иванов.

Министрите обмениха мнения по прилагането на Стратегическия дневен ред на ЕС следващите 5 години, приет от държавните и правителствени ръководите през месец  юни. Той определя приоритетните области, които ще направляват работата на Европейския съвет и ще предоставят насоки за работните програми на останалите институции на ЕС.

България приветства намерението на председателството да приложи систематичен и координиран подход относно изпълнението на приоритетите, заложени в Стратегическия дневен ред. Оценяваме положително и идеята за преглед на работните методи на институциите на ЕС с цел повишаване на тяхната ефективност. Българският представител отбеляза важната роля, която националните парламенти, както и регионалните и местни власти, имат за повишаването на демократичната легитимност на ЕС. От ключово значение и подобряването на комуникацията между Европейските институции и гражданите.

В рамките на днешното заседание ЕК представи публикуваната преди ден Комуникация относно по-нататъшното укрепване на принципа на върховенството на правото в Съюза, като дискусията по същество ще се проведе през м. септември. Съветът направи преглед на актуалното състояние на процедурите по член 7, параграф 1 от ДЕС относно принципите на правовата държава в Полша.

Водещи новини

Времето