Прилагането на Стратегическия дневен ред и следващата Многогодишна финансова рамка за периода 2021-2027 г. бяха основните теми в дневния ред на първия за Финландското председателство Съвет „Общи въпроси“, който се проведе на 18 юли в Брюксел. Председателство представи приоритетите си за следващите шест месеца. От българска страна в заседанието участва Руси Иванов, Генерален директор по европейски въпроси в МВнР.
Финландското председателство представи плановете си относно работата по следващата Многогодишна финансова рамка (МФР). Тематичните дискусии на техническо ниво ще продължат през следващите месеци, а двустранни министерски срещи ще бъдат проведени преди септемврийското заседание на Съвет „Общи въпроси“. Паралелно с това ще продължи работата по секторните предложения. На тази основа Европейският съвет ще проведе дискусия през октомври с цел постигането на споразумение по МФР преди края на годината.
За България представения от предходното Румънско председателство ревизиран проект на Преговорна кутия е добра база за продължаване на дискусиите. Подкрепяме амбициозните цели и график на работа, които си поставя Финландското председателство. От ключово значение е постигането на споразумение до края на годината, за да бъде гарантирано навременното стартиране на програмите. Един от приоритетните за нас въпроси в следващата МФР е фокусиране на Кохезионната политика върху най-слабо развитите райони, подчерта в изказването си Руси Иванов.
Министрите обмениха мнения по прилагането на Стратегическия дневен ред на ЕС следващите 5 години, приет от държавните и правителствени ръководите през месец юни. Той определя приоритетните области, които ще направляват работата на Европейския съвет и ще предоставят насоки за работните програми на останалите институции на ЕС.
България приветства намерението на председателството да приложи систематичен и координиран подход относно изпълнението на приоритетите, заложени в Стратегическия дневен ред. Оценяваме положително и идеята за преглед на работните методи на институциите на ЕС с цел повишаване на тяхната ефективност. Българският представител отбеляза важната роля, която националните парламенти, както и регионалните и местни власти, имат за повишаването на демократичната легитимност на ЕС. От ключово значение и подобряването на комуникацията между Европейските институции и гражданите.
В рамките на днешното заседание ЕК представи публикуваната преди ден Комуникация относно по-нататъшното укрепване на принципа на върховенството на правото в Съюза, като дискусията по същество ще се проведе през м. септември. Съветът направи преглед на актуалното състояние на процедурите по член 7, параграф 1 от ДЕС относно принципите на правовата държава в Полша.