Иран, Ирак и Молдова във фокуса на Съвет „Външни работи“

Иран, Ирак и Молдова във фокуса на Съвет „Външни работи“

Иран, Ирак, Молдова и външните аспекти на миграцията бяха основните теми в дневния ред на Съвет „Външни работи“, който се проведе на 15 юли в Брюксел. Съветът направи също преглед на развитията по широк кръг актуални въпроси, включително ситуацията в Судан, Венецуела и Етиопия, резултатите от Срещата на върха ЕС-Украйна и от Министерската среща ЕС-Г5 Сахел. От българска страна в заседанието участва посланик Димитър Цанчев, постоянен представител на България към ЕС.

Дискусия по Иран единодушно потвърди ключовото значение на Съвместния всеобхватен план за действие по иранската ядрена програма (СВПД) за регионалната и международната сигурност. Изразена бе дълбока загриженост от решението на Техеран да преустанови изпълнението на част от ангажиментите си, като бяха подчертани усилията на ЕС да гарантира икономическите ползи за Иран от споразумението, включително чрез лансирането на специалния финансов механизъм за разплащания (INSTEX). Министрите призоваха Иран да се върне към пълно прилагане на СВПД и заявиха твърда подкрепа за дипломатическите усилия в това отношение. Подчертана бе важността на мерките за деескалация на напрежението в региона и гарантирането на свободата на корабоплаването. 

Съвет „Външни работи“ потвърди категоричната подкрепа на ЕС за суверенитета и териториалната цялост на Ирак и приветства напредъка във формирането на федералното правителство на страната. Приети бяха Заключения на Съвета, потвърждаващи силната подкрепа на ЕС за стабилизирането на Ирак и възстановяването на освободените от Да’еш територии.  Приоритетно значение се придава на продължаването на реформите в сектор сигурност и правосъдие, справянето с корупцията и насърчаването на доброто управление, както и на укрепването на сътрудничеството в борбата срещу тероризма и на диалога по миграция.  

Първите дипломати на ЕС обсъдиха също външните аспекти на миграцията, като направиха преглед на предприетите до момента действия и обмениха идеи за по-нататъшно засилване на сътрудничеството със страните на произход и транзит. България потвърди позицията си, че ЕС се нуждае от постоянен механизъм за управление на миграцията, обхващащ всички граници, в контекста на реформата на Общата европейска системата за убежище. Временни решения без солидна правна основа няма да помогнат. Работата по външното измерение на миграцията следва да бъде приоритет, като фокусът трябва да бъде поставен върху въпроси като повишаване на ефективността на политиката на връщане, стимулирането на реинтеграцията на лицата, които се завръщат доброволно, намирането на регионални решения в близост до страните на произход, подчерта посланик Димитър Цанчев.

В рамките на СВнР бе проведен работен обяд с новоназначения министър на външните работи на Молдова Николае Попеску. Съветът приветстваха проявената зрялост при преодоляването на политическата криза в страната и заявения от новото правителство про-европейски курс и ангажименти за борба с корупцията, реформа на съдебната система, деполитизиране на администрацията. Потвърдена бе подкрепата на ЕС за процеса на реформи в съответствие със Споразумението за асоцииране.

България приветства амбициозния про-европейски подход на новото молдовско правителство и е готово да подкрепи неговите усилия за продължаване на реформите в страната, включително чрез споделяне на опит. Оценяваме положително усилията за адресиране на препоръките на ОССЕ/СДИЧП и Венецианската комисия и за привеждането на изборното законодателство в съответствие с международните стандарти.

В отговор на продължаващите сондажни дейности на Турция в Източното Средиземноморие Съвет „Външни работи“ прие Заключения, включващи конкретни мерки от страна на ЕС, включително намаляване на предприсъединителната помощ за 2020 г., временно суспендиране на преговорите по Споразумение за въздушен транспорт и срещите в рамките на диалога ЕС-Турция на високо равнище и др. 

Водещи новини

Времето