В Министерството На Културата Се Сформира Работна Група, Която Ще Предложи Законодателни Промени Срещу Фалшифицирането На Произведения На Изкуството

В Министерството На Културата Се Сформира Работна Група, Която Ще Предложи Законодателни Промени Срещу Фалшифицирането На Произведения На Изкуството


В Министерството на културата се сформира работна група, която ще предложи законодателни промени срещу фалшифицирането на произведения на изкуството. Първото заседание на групата под патронажа на министъра на културата Боил Банов и с участието на експерти от други ведомства и неправителствени организации се проведе днес. В срещата участваха представители на Главна прокуратура, Главна дирекция „Национална полиция“ на МВР, Съюза на българските художници, Националната галерия, Съюза на колекционерите и Асоциацията на търговците на произведения на изкуството.

Целта беше да се състави програма, по която ще се работи оттук нататък, обобщи след срещата Александър Трайков, директор на дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство” в Министерството на културата. Работната група си поставя за цел да излезе с конкретни предложения до края на месец октомври т.г.

Екатерина Джумалиева, директор на дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” в МК посочи, че по време на срещата са били обсъдени и идеи за създаването на регистри на откраднати произведения на изкуството и на експертите, които ги оценяват. Те биха подпомогнали бърза проверка от всички заинтересовани страни.

Ангел Папалезов, началник-сектор „Престъпления, свързани с културни ценности” към Главна дирекция „Национална полиция“, благодари на Министерството на културата за инициативата. Той съобщи набелязаните следващи стъпки, а именно: разглеждане на нормативните актове, които уреждат пускането в обращение и идентификацията на културни ценности както в сферата на изобразителното изкуство, така и в сферата на археологията; необходимост от прецизиране на понятийния апарат; евентуално завишаване на санкциите, така че да може да се носи ефективна наказателна отговорност; постигане на генерална, а не само на индивидуална превенция. Ще бъдат прецизирани и текстове в Закона за културното наследство и няколко поднормативни акта. Конкретни предложения се очаква да бъдат направени и от страна на музеите и галериите, които да администрират както изкуствоведската част на пазара на изкуството, така също и разследващите функции на МВР и Прокуратурата при сигнали за нарушения.

Мерките ще бъдат в няколко посоки – законодателни, административни, информационни, по отношение на търсене на финансиране, обобщи Ангел Папалезов.

Участниците в срещата са се обединили около мнението, че усъвършенстването на законовите и подзаконовите нормативни актове, координацията между заинтересованите институции и неправителствени организации, контролната дейност и обменът на информация ще допринесат за разработването на ефективен механизъм за превенция и контрол на производството, предлагането и продажбата на фалшификати на българското изобразително изкуство.



Времето