България, заедно с още 6 страни, представят доклад с призив за по-активно популяризиране и засилване на образователните дейности, свързани с Антарктида по време на 42-рото Консултативно съвещание по Договора за Антарктида. То започна на 1 юли в Прага.
Докладът съветва страните да продължат да промотират чрез своите образователни и информационно-просветни дейности не само Антарктика и антарктическите изследвания, но и самия Договор за Антарктика, както и Протокола за опазване на околната среда.
Българската делегация е ръководена от директора на дирекция „Международно право и право на ЕС” в МВнР Данаил Чакъров, заместник-ръководители са извънредният и пълномощен посланик на България в Чешката република Йордан Първанов, и проф. дн Христо Пимпирев. В състава на делегацията са още експертът от дирекция „Международно право и право на ЕС” Саша Райчева, дипломатът от българското посолство в Прага Христо Йовчевски и Драгомир Матеев от Българския антарктически институт.
42-рото Консултативно съвещание по Договора за Антарктика се провежда между 1-11 юли в Прага. В продължение на 10 дни над 350 делегати от цял свят ще разискват на междуправителствено и експертно ниво въпроси, свързани с международно-правния режим на континента, регулация на засилената туристическа дейност, въвеждането на строги екологични норми при разширяване и строителство на нови бази и сътрудничеството в научната, образователна и културна дейност между антарктическите държави. На срещата ще бъдат обсъдени и предизвикателствата пред бъдещето на ледения континент.
Договорът за Антарктика е подписан във Вашингтон на 1 декември 1959 г. Страни по него са 54 държави, като само 29 от тях са пълноправни (консултативни) членове. Република България ратифицира Договора през 1978 г., а от 1998 г. придобива статут на пълноправен консултативен член. Българската страна проявява траен интерес по въпросите на Антарктическото сътрудничество и участва активно в процеса на вземането на важни решения, свързани с Антарктида.
Към 2019 г. България е провела 27 успешни научни експедиции и е една от малкото страни от Източна и Централна Европа, които са изградили и поддържат собствена научна база в района на Антарктика – “Св. Климент Охридски” на о-в Ливингстън.