Близо 200 млн. лв. от оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ са изплатени по проекти на общините в периода от началото на май 2015 г. до май 2019 г. Операциите са насочени основно към подкрепа на заетостта на хора от уязвимите групи и насърчаване на тяхното социалното включване.Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по време на заключителната конференция на местните власти за мандат 2015-2019 г. , организирана от Националното сдружение на общините в Република България в Боровец.
В следващия програмен период 2021-2027 г. бюджетът на ОПРЧР ще се увеличи с около 70% в сравнение с настоящия програмен период, каза министър Петков.
Към 15 юни са подадени 65 000 заявления за извършване на индивидуална оценка на хора с увреждания. От тях в 3745 случая е заявена потребност от лична помощ. На 1445 души са издадени направления за ползване на личен асистент, каза министър Петков.
Той посочи, че Министерството на труда и социалната политика ще предложи финансирането на услугите домашен, социален и личен асистент със средства от държавния бюджет да бъде удължено до края на 2019 г. Със стартирането на операцията "Патронажна грижа" на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ около 15 000 души ще получат здравни и социални почасови услуги в домовете си, добави министър Петков.
Министър Петков открои изпълнението на актуализирания план за действие по Стратегията за деинституционализацията на грижата за деца сред постиженията в приключващия мандат на НСОРБ. Натрупаният опит трябва да бъде приложен и в реализацията на Националната стратегия за дългосрочна грижа, с която ще се постави началото на деинституционализацията на грижите за възрастните хора и за хората с увреждания, каза министър Петков. Той припомни, че през 2019 г. бюджетът за делегираните от държавата социални услуги е 260 млн. лв., което е с над 30 млн. лв. повече в сравнение с 2018 г.