България прилага последователно европейските норми за опазване на околната среда каза зам.-министър Михалевски при приключването на проекта “Закриване на урановите мини и последствията от уранодобива”

България прилага последователно европейските норми за опазване на околната среда каза зам.-министър Михалевски при приключването на проекта “Закриване на урановите мини и последствията от уранодобива”
С проекта за закриване на уранодобива в Елешница България показа, че спазва европейските екологични норми, заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Димчо Михалевски на церемонията по приключване на проекта. Като част от програма ФАР – Трансгранично сътрудничество между България и Гърция, проектът за саниране на районите на хвостохранилището и кариерата има наднационално значение и показва как България приема и последователно прилага европейските стандарти за опазване на околната среда и здравето на хората, каза зам.-министър Михалевски. С изпълнението на този проект трансграничният пренос на замърсявания е сведен до минимум допълни още зам.-министър Михалевски. Проектът “Закриване на урановите мини и последствията от уранодобива” е финансиран по програма ФАР–ТГС България – Гърция и е съфинансиран от държавния бюджет. 84% от финансирането е осигурено по програма ФАР, а 16% от българската страна. Общата стойност на проекта – строителство и супервизия е 14 077 065 евро, като строителството е на стойност 11 454 600 евро, а супервизията – 2 622 465 евро. Изпълнител на строителните работи е българо-немският консорциум “Хохтиф – Главболгарстрой и Линде”. Супервизията е извършена от консорциум между немските фирми “Си и И” (“C&E ) и “Висмут”. По тази сериозна задача се работи от 2002 г. Тя приключи през 2005 г. и в момента тече гаранционния период, заяви зам.-министър Михалевски. Със завършването на проекта се поставя едно ново начало за развитие на Елешница и на Доспат каза зам.-министър Михалевски. От индустриални селища те вече се превръщат в места, привлекателни за туризъм, откъдето хората не си отиват, а идват – допълни още той. Не случайно на картата на България Елешница и Доспат вече се нареждат сред местата, привлекателни за туризъм, и посочи, че това се благоприятства и от близостта на Елешница до Банско и Разлог. Дирекция “Връзки с обществеността и протокол”

Времето