Зам.-министър Ваня Колева: Гласът на младите хора е водещ в нашата работа

Зам.-министър Ваня Колева: Гласът на младите хора е водещ в нашата работа

    „В процеса по разработване на новата стратегия най-важните участници за нас са младите хора, неправителствени организации, както и всички институции, с които си партнираме в сектор „Младежки политики. Гласът на младите, техните нужди и предложения са водещи в нашата работа“. Това каза заместник-министърът на младежта и спорта Ваня Колева по време на среща с младите хора във Враца, където бе обсъдена бъдещата Национална стратегия за младежта (2020-2030) #ЗаЕдно. 
    На срещата присъстваха кметът на Oбщина Враца Калин Каменов, областният управител на Oбласт Враца Малина Николова, представители на неправителствени организации, ученици и студенти. 
    В първата част на срещата Ваня Колева представи на младежите постигнатите резултати по отношение на младежките политики и очерта ясните цели на бъдещата Национална стратегия. 
    „Нашата мисия е да се фокусираме върху подобряването на качеството на живот на младите, като осигурим ефективна национална политика за младежта, която да ги мотивира за бъдещата им реализация“, каза Колева като подчерта, че Министерството на младежта и спорта (ММС) работи усилено по изготвянето на новата Национална стратегия (2020-2030). 
    Кметът на Община Враца Калин Каменов поздрави ММС и призова младежите да бъдат аткивни. “Убеден съм, че днешната дискусия ще мотивира повече млади хора не само от Враца, но и от региона да бъдат много по-активни, да реализират и разработват младежки проекти, инициативи и кампании, с които да стимулираме младите хора в областта. Това ще ги накара да разберат, че от тяхната дейност и инициативност зависи и тяхната реализация”, заяви той. 
    Представителите на целевата група показаха силен интерес към Националната стратегия и задаваха множество въпроси към зам.-министър Ваня Колева. Те засегнаха теми като образование, доброволчество и младежко пространство, както и разпознаване на неправителствените организации като инструмент за повишаване на умения и компетенции сред младежите. 
    Практическата част на срещата премина под формата на дискусия, където младежите обсъдиха по групи предизвикателствата, с които се сблъскват в съответната област. Те представиха своите идеи по метода „Дърво на проблемите“ и идентифицираха възможни решения за справяне с тях. 
    Младежите акцентираха върху практическото обучение в образованието, гражданската активност и задълженията на хората в обществото, проблемите на младите в малките населени места, подкрепата на младежки програми и проекти и здравословния начин на живот, което е наблюдавана тенденция в срещите до момента. 
    Срещи с младежи предстоят в редица области на страната, където вниманието отново ще бъде насочено към гласа на младите.

Времето