Около 9,5 млрд. – 10 млрд. евро са необходими за модернизацията на ВиК-сектора в България. Това каза днес зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Димчо Михалевски по време на работна среща между МРРБ и общините за държавната политика във ВиК сектора. Заедно с финансовите разходи за привличането им тази цифра достига до около 12 млрд.- 12.5 млрд. евро.
През април 2005 г. анализ на Световната банка е показал, че при тогавашните цени са били необходими около 6,9 млрд. евро преки инвестиции, което заедно с финансовите разходи е достигало около 9,1 млрд. евро. Заради увеличаването на цените на енергоностителите обаче тези цифри са претърпели промяна през последните три години.
Близо 35 % от необходимите средства ще дойдат от еврофондовете до 20 години. Останалата част от сумата трябва да се попълни от бюджета, чрез публично-частно партньорство. Възможен източник са и средствата, акумулирани в пенсионните фондове, отбеляза зам.-министър Михалевски.
Според него правилното планиране на разходите и финансирането са ключови за разрешаване на проблемите във ВиК сектора, като изразходването трябва да бъде много прозрачно.
По време на срещата пред кметове и управители на ВиК дружества беше представен проектът на Закон за ВиК.Зам.-министър Михалевски посочи, че с новия законопроект общините стават равнопоставен и равноотговорен фактор при решаването на въпросите на ВиК сектора, защото държавата ще отстъпи от монополните си позиции в тази област.
Дора Янкова, председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България, посочи, че трябва много ясно да бъдат регламентирани отговорностите в териториалните съвети – орган, който се създава с проекта на Закон за ВиК. Трябва да бъдат решени казуси, свързани със собствеността и с определянето на цената на водата.
Според представителите на местната власт е необходимо да има компенсаторен механизъм и финансови инструменти, чрез които да не се допусне оскъпяване на водата, заради инвестициите на общините в придобиване на собственост върху ВиК-съоръженията, което се регламентира в проектозакона.
Важно е новият Закон за ВиК да бъде адекватен като нормативна база и да изчисти отношенията, които досега са пречили, допълни Янкова.
Дирекция “Европейска координация и връзки с обществеността”