Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е българската администрация за осъществяване на държавната политика в областта на териториалното развитие и благоустройството, балансираното и устойчиво развитие на регионите и управление на държавната собственост и жилищната политика. В изпълнение на тези отговорности МРРБ разглежда балансираното устойчиво развитие на националната територия като жизнено важна предпоставка за икономически растеж, конкурентоспособност и подобряване на качеството на живот на българските граждани. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов по време на конференцията „Устойчиво развитие на крайречните зони” днес в Русе.
По време на срещата министър Гагаузов подчерта приоритетните области в регионалното развитие на крайдунавския регион на българска територия – подобряване на речната и сухопътна транспортната инфраструктура запазване и експониране на природните забележителности и културното наследство превенция на риска за населението развитие на градските ареали и интегрирано градско планиране подкрепа и насърчаване на трансграничното, междурегионално и транснационално сътрудничество с нашите съседи, със страните-членки на ЕС, с региони със сходни характеристики и др.
България представя своите виждания за развитието на крайдунавския регион по време на двустранни срещи и на международни форуми, каза още министър Гагаузов. За втори път през тази година България ще представи българските Дунавски общини в инициативата на Провинция Баден–Вюртемберг „Река Дунав – река на Европейското бъдеще”. Потенциал за сътрудничество между страните по поречието на Дунав може да бъде и инструмента на Европейските обединения за териториално сътрудничество.
Министър Гагаузов подчерта успешното сътрудничество между МРРБ и холандското Министерство на жилищното строителство, пространственото планиране и околната среда, в резултат от което има редица успешни инициативи и дългосрочни проекти. Той обърна внимание и на успешните проекти в областта на инфраструктурата, реализирани от български и румънски общини, неправителствени организации и държавните власти, които доказват успешното прилагане на общата европейска кохезионна политика в трансграничния Дунавски регион по границата Румъния – България.
Благодарение на съвместната работа по предприсъединителната програма ФАР-Трансгранично сътрудничество са установени добри контакти на ниво местни власти, местен и регионален бизнес, неправителствен сектор, каза министър Гагаузов. Има успешни инвестиции в транспортната достъпност на границата – изградените фериботни комплекси гарантират свободно движение на хора и стоки и водят към естествен икономически растеж, който вече набира скорост в региона. Инвестициите в пътната инфраструктура облекчават достъпността на региона и продължаването на тази политика създава добри предпоставки за развитието на туризма, социалните и образователни услуги, частната инициатива, възможностите за инвестиции.
Новата програма за трансгранично сътрудничество България – Румъния вече стартира като резултат от съвместната работа на експертите от МРРБ и Министерството на развитието, благоустройството и жилищното строителство на Румъния с очаквания за качествени проекти, които да допринесат за развитието на крайречния регион.
И предприсъединителната програма ФАР-ТГС, и новата Програма за териториално сътрудничество са ориентирани към инициативността и компетентността на местните власти от двете страни на р. Дунав. България изгражда и развива своята нормативна уредба в съответствие на принципите на декларацията и конвенциите от Рио. Подготвен е проект на Национална стратегия за устойчиво развитие, базирана на обновените Стратегия на ЕС за устойчиво развитие и Лисабонска стратегия. С новия Закон за регионално развитие се регламентира системата за регионална координация и баланс между националните, регионални и местни приоритети. Стотиците реализирани проекти за устойчиво развитие мобилизираха човешки и експертен ресурс, който продължава своята работа.
В заключение министър Гагаузов наблегна на ресурсите, които България концентрира в региона по поречието на р. Дунав. Това са оперативните програми „Транспорт”, „Регионално развитие”, „Околна среда”, „Човешки ресурси” и „Конкурентоспособност”, Програмата за развитие на селските райони, Програмата за териториално сътрудничество Румъния – България, Програмата за Черноморско сътрудничество, Програмата за сътрудничество в Югоизточна Европа. Визията за устойчиво развитие на региона е в основата на успешното прилагане на тези програми и постигането на поставените цели.
Дирекция „Европейска координация и връзки с обществеността”