Територията, върху която попадат язовирите „Луда Яна” и „Нейковци” е силно антропогенно повлияна, бедна откъм фауна и при строителството на обектите не се очаква да има съществено запрашаване и газово насищане на въздуха, а очакваното отводняване няма да окаже съществено влияние върху екосистемите в района на двете съоръжения. Чашата на яз. „Пловдивци” попада в граничната зона с Гърция, където районът не е населен.
Заключението на екипа от консултанти, изготвили оценката за въздействие върху околната среда за завършване на язовирите стана ясно днес по време на национално обществено обсъждане, проведено в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. То беше подкрепено и от представители на неправителствени организации на еколози.
Завършването на тези инфраструктурни съоръжения и на стената на яз. „Студена” край Перник ще осигури постоянно водоснабдяване за над 50 000 души. Доизграждането на обектите е по „Проект за развитие на общинската инфраструктура”, който се финансира със заем от Световна банка. Довършителната работа по обектите е на стойност 75 млн. евро, 80 % от които се осигуряват от страна на Банката.
Строителството на язовирите „Нейковци” и „Луда Яна” е започнало през 80-те години на ХХ век, а на язовир „Пловдивци” – през 1999 г., но е прекъснато заради липса на финансиране.
През следващата седмица предстои обществено обсъждане на оценките за въздействие на обектите по места.
Дирекция “Европейска координация и връзки с обществеността”