В Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) се проведе работна група N 2, свързана с въвеждането на инструментариума на аутсорса и публично-частното партньорство в сферата на МРРБ по проект по Оперативна програма „Административен капацитет” (ОПАК).
Беше изнесена лекция, засягаща Правната рамка на публично - частното партньорство (ПЧП) в Република България в контекста на отчетното разходване на средствата от Структурните и Кохезионния фонд – обществени поръчки и концесии.
През дните на семинара, ръководителят на проекта и главен секретар на МРРБ Галина Тодорова, разясни една от най-важните процедури, а именно- въведената по чл. 29 на ревизираната Директива 2004/18/EC за публичния сектор. Тя обясни, че тази процедура е разработена с цел да се осигури по-голяма гъвкавост в процеса на възлагане на поръчки за по-комплексни договори, като например публично-частни партньорства.
Министерството на регионалното развитие и благоустройството отговаря за формирането и провеждането на политики, които засягат значителен брой публично и частно-правни субекти. Затова по време на семинара се разискваха различни казуси, един от които беше свързан с факта, че възложителят възлага обществена поръчка чрез състезателен диалог, когато поръчката е особено сложна. Поради тази причина е невъзможно нейното възлагане чрез използване на открита или ограничена процедура. Такива са случаите, когато по обективни причини възложителят не може да определи: техническите спецификации и/или финансовата или правната рамка на поръчката.
В контекстта на въвеждането на добрите европейски практики, доказали своята ефективност в страните-членки на ЕС, за служителите на МРРБ е от изключително значение, при провеждането на диалога като възложители да осигурят равнопоставеност и спазване на правата на интелектуална собственост на всички кандидати.
На работната среща бяха обсъдени и предизвикателствата, стоящи при възлагане на този вид поръчки по реда на Закона за обществени поръчки, както и методологията за възлагане на ПЧП.