В МРРБ се проведе работна група N 3 по проект на Оперативна програма „Административен капацитет” на тема „Изграждане на капацитета на МРРБ за прозрачно и отчетно възлагане на проектите в обществена полза”

В МРРБ се проведе работна група N 3 по проект на Оперативна програма „Административен капацитет” на тема „Изграждане на капацитета на МРРБ за прозрачно и отчетно възлагане на проектите в обществена полза”
В Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) се проведе работна група N 3, свързана с въвеждането на инструментариума на аутсорса и публично-частното партньорство в сферата на МРРБ по проект по Оперативна програма „Административен капацитет” (ОПАК).

Дискутирана беше темата за изграждане на капацитета на МРРБ за прозрачно и отчетно възлагане на проектите в обществена полза.

През дните на семинара, ръководителят на проекта и главен секретар на МРРБ Галина Тодорова  представи информация за международната практика, която показва, че публично-частното партньорство (ПЧП) е един от успешните финансови инструменти за осигуряване на инвестиции в обществената инфраструктура, когато държавният и общинските бюджети не разполагат с необходимия финансов ресурс и искат да осигурят по-добра стойност на вложените обществени средства.

На работната среща бяха дискутирани проблемите при възлагането на договорите за ПЧП и възможностите за уреждане на ПЧП с наредба на местно ниво. ПЧП  функционира на база състезателни процедури за избор на частен инвеститор, като регламентира отговорностите и прецизира задачите на партньорите, разпределянето на риска между тях и правилата на уреждане на евентуалните бъдещи спорове във връзка с предоставянето на обществената услуга.

Общата цел на проектите при ПЧП и обществените поръчки е въвеждане на съвременни технологии и информационни системи, с цел подобряване на информационното обслужване, маркетинга и планирането на културните дейности и събития, като създаване, реконструкция/ремонт и/или оборудване на културни информационни центрове, изработване на информационна база данни.

Бяха дискутирани принципите на договориране при ПЧП, както и предимствата за осигуряване на качествени и ефективни услуги в обществена полза чрез ПЧП проектите,  както и практическите аспекти на приложението им в съпоставка с добрите практики на страни-членки на Европейския съюз с утвърдена практика и дългогодишен опит в областта.

Акцент на срещата бе поставен върху препятствията пред прилагането на ПЧП в България, както и променящата се роля на публичната администрация при създаване на предпоставките, които биха дали възможност за успешното имплементиране на  ПЧП, чрез изграждане на институционален капацитет в тази сфера.

Водещи новини

Времето