Днес, 21 януари ( четвъртък) 2010 г. в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) се проведе кръгла маса N 1 по проект по Оперативна програма „Административен капацитет” (ОПАК). Целта на кръглата маса беше да отговори на необходимостта от наличието на ясен инструментариум за прилагане на аутсорса и публично – частното партньорство (ИА-ПЧП) в специфичните сфери на компетенции на МРРБ, като основна предпоставка за прозрачността на този процес.
Ръководителят на проекта и главен секретар на МРРБ г-жа Галина Тодорова разказа, че наскоро направеният анализ от експертен екип на Министерството показва, че диалогът и опитите за съвместни инициативи между публичният сектор и бизнеса все повече се задълбочават през последните 4-5 години. Необходимостта от инвестиции чрез сътрудничество (партньорство) между частния и публичния сектор възниква в резултат на недостатъци в инфраструктурата, както и на невъзможността или затрудненията на публичния сектор да предостави заявените услуги.
На проведената кръгла маса лекторите анализираха състоянието и развитието на политиката на България в областта на ПЧП.
За постигане на тази цел беше направен преглед на възможностите и перспективите за развитие на ПЧП и условията откриващи се пред страната ни след присъединяването й към ЕС. Специфичната цел, която си поставиха беше да обобщят съществуващия опит в ЕС, който се отнася до реализирането на различни схеми за ПЧП и тяхното приложение у нас.
Оценката беше структурирана така, че да даде ясна представа за:
• моментното състояние на ПЧП в страната
• огромните за мащабите на Р България възможности за развитие
• нормативната база, която регламентира процедурите за осъществяване на дейностите по ПЧП
• различните форми за реализиране на ПЧП
• финансови инструменти
• възможности за сътрудничество с международни институции и партньори.
Кръглата маса завърши с анализ на силните и слаби страни, възможностите и заплахите (SWOT) пред ПЧП в България, въз основа на чиято база бяха изведени изводи и препоръки за конкретни мерки.