Днес 22 март т.г. в зала „Рила” на хотел „Шератон” министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев се срещна на традиционна бизнес-закуска с посланиците на страните от Европейския съюз. По време на срещата министърът запозна представителите на европейските страни със степента на готовност за изграждане на големите инфрастурктурни проекти на България, с изпълнението на Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., както и със Стратегията за децентрализация, по която работи министерството, както и с антикорупционните мерки.
Пред представителите на европейската дипломация министърът представи Теодора Димова, ученичка от Старопрестолната гимназия по икономика, номинирана от десетото издание на фондация „Джуниър Ачивмънт България” за Мениджър за един ден.
След срещата с посланиците, на специален брифинг в присъствието на г-жа Кармен Амезуа, дипломат от посолството на Кралство Испания в България, министър Плевнелиев заяви, че България ще поиска от Европейската комисия да и разреши релокация на 1 милиард евро по оперативните програми за рехабилитация на пътната инфраструктура. Той подчерта, че такова нещо до сега не е правено от никоя страна членка. Целта е средствата по проектите по 7-те оперативни програми, които са рискови и нямат шанс да бъдат реализирани в рамките на този планов период до края на 2013 г. да бъдат пренасочени към ремонт на пътища. Според министър Плевнелиев, ако България получи подкрепата на останалите страни членки за релокацията, това ще бъде „страхотен знак за солидарност”. Това е и силна антикризисна мярка, защото ще има работа и за фирмите. От друга страна според него нови пътища означава и повече туристи.
Ако Брюксел одобри българското предложение, средствата ще могат да се ползват най-рано през есента на тази година.
Министърът посочи, че от началото на годината МРРБ е разплатило на строителните фирми 124 млн. лева. До края на седмицата пък около 40 малки фирми ще получат около 6 млн. лева.
Министърът уточни, че все още няма постигнато споразумение за цената на магистрала „Люлин”. Турският консорциум претендира за 210 млн. евро. Държавата е успяла да свали цената до 189 млн. евро, като се надява до края на седмицата тази сума да достигне до 185 млн. евро..