Финансово необезпечените договори на МРРБ са за около 280 млн. лв.
От сключени договори за общо 539 362 350 лв. до 31 декември 2008 г. са разплатени 164 885 562 лв., до 7 април 2010 г. – 94 259 280 лв. Остатъците по тези договори са в размер на 280 217 507 лв., поясни министър Плевнелиев.
В Агенция “Пътна инфраструктура” изцяло финансово необезпечените договори са в размер на 127 млн. лв., частично финансово необезпечени - 331 млн. лв., посочи още министърът.
След смяната на ръководството, през септември 2009 г. държавното предприятие “Строителство и възстановяване” (ДПСВ) е имало задължения в размер на 94 млн. лв. Към момента те са 81 млн. лв., каза министър Росен Пленелиев, коментирайки финансовата ситуация в дружеството. Персоналът на ДПСВ е намален от 1260 служители на 840, като се планира в рамките на преструктурирането персоналът да се намали с още 200 човека.
През 2008 – 2009 г. дружеството не е участвало в търгове по ЗОП. “Това дружеството не трябва да фалира, но е в изключително тежка финансова ситуация”, каза министърът. “То е било използвано за пощенска кутия, подписвани са договори за строителство, после са вкарвани подизпълнители, а дружеството е поемало целия риск срещу минимална сума”, допълни министър Плевнелиев.
Министър Росен Плевнелиев съобщи, че в петък в Агенцията “Пътна инфраструктура” ще бъде подписан договора за изпълнение на строителството на Лот 2 Стара Загора - Нова Загора от автомагистрала “Тракия” с “Магистрала Трейс”.
По отношение на автомагистрала “Люлин”, министър Плевнелиев коментира, че все още няма подписано споразумение за довършването на обекта. То трябва да бъде разгледано от Министерски съвет.
В рамките на пресконференцията управителят на маркетингов институт GfK България Светослав Славов представи резултатите от проучване за корупционните нива в министерството и проблемите пред местните власти и бизнеса в работата с МРРБ.
Изследването е по поръчка на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и обхваща периода декември 2009 г. – февруари 2010 г. За целта му са анкетирани 50 кмета и зам.-кметове и 200 представители на бизнеса.
Проучването сочи, че пътната инфраструктура и ВиК качеството на услугите са най-големият проблем на кметовете в страната. Според тях отговорен за решаването на проблемите им е министърът на регионалното развитие и благоустройството. В същото време обаче те смятат, че механизмът за решаването им е чрез децентрализацията и даването на по-голяма отговорност на местната власт.
69,2 % от анкетираните кметове посочват, че в работата си с представители на новия екип на МРРБ не са попадали на случаи на корупционни практики, а останалите 30,8 % не знаят за такива случаи. Според тях най-често възникват корупционни практики при възлагането на обществени поръчки или при изпълнението им, както и при подготовката на заданието за проекти. Кметовете твърдят, че като цяло от тях не е искана сума от представители на МРРБ за придвижване на техен проект.
Най-голям дял от представителите на бизнеса, които са интервюирани в рамките на проучването – 27,5%, твърдят, че са имали проблеми с корупцията. 25 % за проблем в работата си посочват лошата пътна инфраструктура в общините. 16,5 % посочват, че проблеми за фирмите са нередовните плащания от страна на държавата и общините и липсата на нов устройствен план. 54,6% от фирмите казват, че проблемът с корупцията трябва да бъде решен от регионалния министър, а според другата част от кмета на общината.
Резултатите от проучването сочат, че доверието от бизнеса към министерството след настъпилите промени е нараснало от 8 на 17 %.