Заседание на Съвета по децентрализация

Заседание на Съвета по децентрализация

На днешното си заседание (25 май 2010 г.) Съветът по децентрализация прие решение за приемане на Програма за изпълнение на Стратегията за децентрализация 2010 – 2013 г. Предстои документът да бъде обсъден в Министерски съвет.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството и председател на съвета Росен Плевнелиев посочи, че е по-добре да “имаме една по-обикновена програма и тя да се изпълнява, отколкото една програма, разписана с много красиви фрази, но неизпълнима”. “Вие сте хората, които управлявате бюджети, услуги, хора. Работейки днес по тези конкретни мерки, които са разписани с отговорни институции и с определени срокове, вие ще ни помогнете да приоритизираме стратегическите цели”, каза още министър Плевнелиев.
В Гранитна зала на Министерския съвет, зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева представи пред съвета актуализираната Стратегия за децентрализация и Програмата за нейното изпълнението за периода 2010 – 2013 г.
Сред приоритетите на програмата е прехвърлянето на публични услуги от централната към местната власт. Една от обсъжданите мерки е за увеличаване на предоставяните от общините услуги по устройство на територията и контрола в строителството. Това ще стане възможно с промените в Закона за устройство на територията, който цели ясно разпределение на отговорностите в тази област, каза зам.-министър Захариева. На местните власти ще се предоставят правомощия и по управление на хидротехническите съоръжения и поддържане на речните корита.
По време на заседанието бяха обсъдени и вариантите за увеличаване на приходната база на общините и предоставяне на нови финансови източници. Една от дискутираните мерки е част от приходите от данъка върху доходите на гражданите да отиват в бюджета на общините.  Във финансовото министерство вече е сформирана работна група, която работи по промените в Закона за местните данъци и такси, каза зам.-министър Захариева.  Друга обсъждана идея е да бъдат увеличени общинските приходи от концесионни договори чрез разширяване обхвата на общинските концесии и увеличаване на приходите от държавни концесии на местните власти.
С промени в Закона за държавната собственост и Закона за общинската собственост се предвижда да се облекчи процедурата по прехвърляне на имоти – държавна собственост на общините.