Не бихме Ви отнемали време с нещо подобно, ако не бяха преминати някои разумни граници. Публикуваме това писмо само за ваша информация.
В иначе авторитетно западно издание са цитирани думи на българи, които поставят под съмнение едно наше изследване – по отношение на хипотетични военни съюзници. Въпросното изследване е направено от асоциацията Галъп интернешънъл (Gallup International Association - GIA). Тази асоциация има повече от 70 членуващи компании по света и е най-старата и авторитетна асоциация в този бранш, която е създадена от известния доктор Джордж Галъп. В България дейността й се представлява от нас, а Кънчо Стойчев е неин вицепрезидент в световен мащаб. Много пъти сме писали за тази асоциация и много пъти сме обяснявали, че е различна от Gallup Inc., която напуска през 1992 година. Това са две различни неща, всяко от които развива добросъвестна изследователска дейност.
Държим да се знае, че въпросното изследване е проведено от 66 компании членове на асоциацията Галъп интернешънъл (GIA), като част 40-ото юбилейно изследване „Край на годината“, проведено от октомври до декември по целия свят. То беше представено на известната Мюнхенска конференция за сигурността, проведена през февруари тази година.
Изследването, за което става дума, може да видите тук: http://www.gallup-international.bg/bg/%D0%9F%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8/2017/353-Global-Preferences-for-Hypothetical-Military-Allies. Това изследване не беше предназначено за публикация, но го публикувахме само на нашия сайт, защото части от него започнаха да излизат по медиите и искахме да избегнем обърквания. Изследването беше цитирано от авторитетни медии и изследователи.
Да се обявява това изследване за „фалшиво“, меко казано не кореспондира с истината и подобни информации създават объркване, особено когато са съчетани с внушения по адрес на отношенията между Асоциация Галъп интернешънъл (GIA) и Gallup Inc.. Надяваме се, че това объркване не е съзнателно търсено.
Не бихме отговаряли на това, ако не се беше появило в някои медии и в мненията на някои личности, чието мнение уважаваме. Затова вярваме, че те по-скоро са се объркали. Към част от медиите вече са изпратени конкретни разяснения.
В същото време, днес от името на нашата са изпращани електронни писма с въпроси, които наподобяват въпроси за изследване на общественото мнение. В тях се споменава и НСИ. Искаме да заявим, че нямаме общо с това.
Disclaimer: Gallup International Association or its members are not related to Gallup Inc., headquartered in Washington D.C which is no longer a member of Gallup International Association. Gallup International Association does not accept responsibility for opinion polling other than its own. We require that our surveys be credited fully as Gallup International (not Gallup or Gallup Poll).For further details see website: www.wingia.com.